Хроника на терора през 2015

2015 година със сигурност ще остане в историята като един от най-кървавите сблъсъци на света с тероризма. Безразборни стрелби, атаки в редакция, концертна зала, на стадион и в социален дом и дни на траур.

За съжаление, суеверията от типа "както тръгне една година така и ще си отиде" се оказаха основателни, защото Франция се превърна в мишена за привържениците на "Ислямска държава" още в началото на януари. Париж остана отворена рана в сърцето на Европа и света, но затвърди позициите си като бастион на борбата срещу тероризма. Французите страдаха за сънародниците си, но нееднократно заявиха открито, че не се страхуват и че няма да променят начина си на живот заради атаките.

Всичко започна на...

7 януари 2015 година с терористичното нападение в офиса на френския сатиричен седмичник "Шарли Ебдо" (на френски: Charlie Hebdo). Двама маскирани, въоръжени с автомати "Kалашников", пушка и противотанков гранатомет откриха огън и убиха редактора Стефан "Шарб" Шарбоние, девет служители на вестника, двама френски полицаи, раниха и още 11 души, преди да избягат с автомобил "Ситроен".

Защо "Шарли Ебдо"? Това, разбира се, е риторичен въпрос. Седмичникът използва един от най-силните похвати на гротескното изображение - карикатурите. Карикатурите на пророка Мохамед с острите си послания са приети като обида срещу ислямската религия, в която самото изобразяване на Мохамед е грях. С "Аллах Акбар" на уста терористите произведоха 50 изстрела срещу журналистите. Последва хайка за терористите, двама бяха задържани, трети сам се предаде. Нивото на обществена опасност в Ил дьо Франс и Пикардия бе повишено до най-високо.

Общо 17 души бяха убити на четири места между 7 и 9 януари по време на преследването на терористите. Сред тях бяха нападателите, но много от заложниците също бяха убити или ранени критично. В началото на 2015 година атентатът бе определен като най-смъртоносното терористично нападение във Франция от 1961 година, когато 28 души загинаха при влаков бомбен атентат, извършен от "Организацията на тайната армия" във връзка с войната в Алжир. Уви, медиите прибързаха със заключенията. Кошмарът във Франция през 2015 година тепърва започваше...

Je Suis Charlie

Над милиона и половина души се включиха в масовите демонстрации срещу терористичния акт на 11 януари 2015 година. Фразата "Je Suis Charlie" (на френски: Аз съм Шарли) се стана по-популярна от Je t'aime (на френски: "Обичам те!") и се превърна в знак на солидарност срещу атаките.

Последна екскурзия в Тунис

22 души, от които 20 туристи от Полша, Италия, Германия и Испания загинаха по време на атентат в музея "Бардо" в Тунис. Сценарият е познат - двама нападатели, въоръжени с "Калашник" и стрелба на месо. При операцията на тунизийските сили за сигурност в музея бяха убити и двамата нападатели. Силите за сигурност издирваха двама или трима техни съучастници. 38 души бяха ранени при атаката, за която отговорност пое ИДИЛ. Музеят"Бардо" е сред най-големите туристически атракции в Тунис. Нападението бе коментирано като поредния случай, в който "Ислямска държава" още веднъж се прицелва в държавите и хората от Средиземноморието". Атентатът срещу музея "Бардо" подсили решимостта на ЕС да сътрудничи по-тясно със своите партньори за справянето с терористичната заплаха. Но той бе последван от втори терористичен акт през юни. По-страшен и смъртоносен от този в музей "Бардо". Най-малко 30 британци бяха убити насред плаж пред хотелите "Риу Империал Мархаба" и "Совива" в Сус, преди да пристигнат силите на реда и да ликвидират стрележа. Общият брой на загиналите бе 38 души,а отговорност за нападението пое "Ислямска държава". Сред убитите имаше също белгийци, германци, ирландци, французи, португалци и украинци. Стрелецът се смеел, въоръжен с автомат "Калашников", скрит в плажен чадър. Така световният джихад бе доведен по-близо до Европа и то по зрелищен начин, писа "Гардиан".

Удар и за Русия

През октомври самолетът на авиокомпания „Когалимавиа“ с 224 души на борда се разби на полуостров Синай. Нямаше оцелели. Първоначално бяха намерени 100 тела, сред които труповете на 5 деца. Самолетът се разцепил на две – малка част от края на опашката, която е изгоряла и голяма част която се е разбила в скала. Първоначалният оглед на мястото на катастрофата на руския самолет показваше, че тя се дължи на технически проблем. По-късно ръководителят на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) Александър Бортников обяви, че терористичен акт е свалил руския пътнически самолет над Египет.

"Ислямска държава" пое отговорност за атентата, като дори публикува снимки, които показват предполагаемото взривно устройство. Владимир Путин се закани на Съвета за сигурност в Русия с думите: „Ние ще ги търсим навсякъде, където и да се крият. Ще ги намерим в която и да е точка на света и ще ги накажем“.

По-късно обаче египетските власти, които водеха разследване по случая, не потвърдиха катастрофата да е следствие на терористичен акт. Според тях не са установени "терористична дейност или други незаконни действия" при сваляно на самолета. Самолетната катастрофа повлия негативно на туризма в Египет, който е двигателна сила за местната икономика. След като Москва обяви, че става дума за терористичен акт, Великобритания и Русия спряха полетите си към известния египетки курорт, което до известна степен обяснява разнопосочните информации за инцидента.

Къвавият Париж

Със сигурност повторното нападение по Франция се превърна в кулминация на ислямисткия терор. Петък, 13-ти ноември, е и фатален за града на любовта. Първата експлозия избухна близо до "Стад де Франс", където президентът Франсоа Оланд е на футболен мач между Франция и Германия. Убит бе един човек. Тялото на терориста бе намерено на мястото. Мъжът бил препасан с колан с експлозиви. Това се случва в 20:20 ч.

Пет минути по-късно въоръжени с "Калашников" атакуват бар "Лю Карийон" и ресторант "Малката Камбоджа". 15 души са убити, а 10 ранени.

20:30 часа. Атентатори минават на около 500 ярда до пицария "Коса Ностра" и стрелят безразборно срещу клиентите на заведението, които вечерят на терасата. Убити са петима души. По същото време избухва втора експлозия на стадиона. Второ камикадзе изпълнява мисията си.

20:35 часа - Следва втора атака в ресторант с тераса. Убити са 19 души след три минутна стрелба.

20:50 часа - Трима мъже с АК-47 нахлуват в концертната зала "Батаклан" по време на концерт на американската група "Eagles of the metal". 89 души са убити, а над 100 ранени. Три минути по-късно трето камикадзе се взривява до "Стад де Франс".

За броени минути границите на Франция бяха затворени. Течаха извънредни емисии новини. "Je suis Charlie" се превърна в "Je suis Paris". Оказа се, че атентаторите са белгийски и френски граждани. Европа все още е на нокти, а Белгия и Франция повишиха тревогата до най-висока степен до февруари 2016 година.

ИДИЛ срещу "разгула"

"Ислямска държава" пое отговорност веднага след атентатите. Лидерите й разпространиха свое видео, в което обявяват Париж за "столицата на гнусотии и извращения и на тези, които носят знакът на кръстоносците в Европа".

След атентата Франция засили ролята си в битката срещу "Ислямска държава", а президентът Франсоа Оланд обеща да унищожи ИД.

Но фаталните изненади на ИДИЛ все още не са към края си. Последва кървав атентат и в Калифорния. Двама съпрузи откриха огън в социален център. Извършителят на нападението в Сан Бернардино Саид Фарук вероятно е участвал в планирането и на друга атака в Калифорния през 2012 година, съобщава CNN, позовавайки се на представители на американските власти.

Смъртоносни съпрузи в Калифорния

"Ислямска държава" припозна като свои последователи двамата стрелци, които убиха 14 души при безразборна стрелба в Сан Бернардино в Калифорния. Групировката излъчи специална декларация по време на предаване по онлайн-радио три дни след като 28-годишният Сиед Ризуан Фарук и 29-годишната му съпруга Ташфийн Малик извършиха нападението си. Двамата бяха убити при престрелка с полицията. След като съпричастността на ИДИЛ към масовото убийство се доказа, това се превърна в най-кървавата терористична атака на територията на САЩ след 11 септември 2001 г.

Атентатите превърнаха 2015 година в най-кървавата за последните две десетилетия. Те станаха причина за широка коалиция срещу ислямисткия терор и са повод за сключването на историческо споразумение между САЩ и Русия в битката срещу радикалните организации. Турция направи ключова стъпка в присъединяването си към Европейския съюз в замяна на подкрепа в битката на страната на международната коалиция срещу ИДИЛ и привържениците й.

Същевременно либералната към бежанците политика на канцлера Ангела Меркел претърпя обрат и пропусквтелния режим в страната бе силно ограничен. Страхът от терора се превърна от опасения в реалност, а темата за Трета световна война навлезе в медиите и експертните анализи. С приближаването на 2016 година бляновете за мир и спокойствие се материализират в молитви, ИДИЛ се превръща в най-големия враг на човечеството.

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни