Алфред Хичкок сее страх по света със своите неприятни, отблъскващи и напрегнати сцени за и моменти, но самият той е човек, измъчван от фобии. Първо, той се страхува от полицията за цял живот. Твърди се, че баща му го изпраща в полицейското управление, когато е бил на 5 години, с писмо с молба полицаят да го заключи за няколко минути като наказание.
2. Винаги екстравагантен
Вероятно най-странният му страх е от… яйца. Веднъж той каза в интервю: „Страхувам се от яйца, но те не ме плашат толкова, колкото ме ядосват и отблъскват… Виждали ли сте някога нещо по-отвратително от яйчен жълтък, който се пука и разлива жълтата си течност? Кръвта е весела, червена. Но жълтъкът е жълт, отвратителен. Никога не съм го опитвал.“
3. Не се притеснявайте, ако никога не сте гледали филм за Хичкок. Той също не е
Въпреки че има камео във всеки един от филмите си – може да го забележи, да минава покрай някои от персонажите на улицата или да не успее да хване автобус – Алфред се притеснява прекалено много да гледа собствената си работа.
4. Черен хумор
Той обича черния хумор и неприятните шеги. Много от триковете, които прави, са безвредни и невинни: на една вечерята той слага възглавници, които издават познатия ни неприятен звук, на столовете на гостите си и използва хранителна боя, за да оцвети супата, която ще им сервират, в синьо. Но шегите на Хичкок лесно може да предизвикат и дори надхвърлят раздразнението. Веднъж той се хваща на бас е човек, който работи в екипа му, на 1 седмична надница, ако прекара една нощ в затъмнено студио, докато е прикован към камера. Точно преди предизвикателството да започне, Хичкок му предлага бренди със слабително в него. На следващата сутрин унизеният мъж е намерен плачещ и изцапан.
5. Изпълнение на Оскар
Хичкок никога не печели награда Оскар – въпреки че е номиниран за най-добър режисьор цели 5 пъти. Така че, когато му е връчена награда за цялостно постижение през 1968 г., речта му е очаквана с нетърпение. Когато моментът идва, Алфред се приближава до микрофона на фона на любимата си музика и просто каза: „Благодаря“, след което добавя: „Много ви благодаря наистина.“ След края на най-кратката реч в историята на наградите, режисьорът просто слиза от сцената.
6. Мики не дава
Уолт Дисни не му е фен. Когато Хичкок иска да заснеме сцена в Дисниленд, искането му е отхвърлено, защото той е направил, по думите на самия Дисни, „онзи отвратителен филм“. Уолтър има предвид „Психо“ – днес смятан за един от най-великите филми на всички времена.
7. На пазар за книги!
Преди „Психо“ да излезе по екраните, Хичкок нарежда на асистентката си Пеги Робъртсън да купи колкото се може повече копия от романа на Робърт Блок, тъй като не иска никой да знае какво се случва във филма.
8. Не си бъркай в носа
В прославената кулминация на „Север-северозапад“, виждаме как Роджър О. Торнхил (изигран от Кари Грант) се изкачва над планината Ръшмор – тази, със скулптурата на четиримата американски президенти – докато се опитва да избяга от хората на зловещия Вандам. Хичкок първоначално иска Торнхил да се скрие в ноздрата на Ейбрахам Линкълн, след което да се издаде като киха. Сцената обаче никога не е заснета, тъй като Службата на националния парк, която поддържа паметника, казва, че не е позволено да се влиза в носа на Линкълн.
9. Това е всичко, приятели
В желанието си да защити своята работата, той купува правата върху пет от най-известните си филми: „Прозорец към двора“, „Световъртеж“, „Човекът, който знаеше твърде много“, „Въжето“ и „Неприятности с Хари“. Това означава, че те няма да могат да бъдат прожектирани след първоначалното им пускане – и няма да бъдат показвани на кино в продължение на 30 години.
10. Доживотни постижения
Когато приема наградата си за цялостно творчество през 1979 г., връчена му от Американския филмов институт, Хичкок казва пред приятелите си, че сега най-вероятно му предстои да умре. На 80-годишна възраст той умира на следващата година.