Ваксинацията е спасила около 150 милиона живота през последните 50 години

diana-polekhina-ZBstHWt9vLc-unsplash
Снимка: Photo by Diana Polekhina on Unsplash

През 1974 г. Световната здравна организация (СЗО) стартира програмата си за осигуряване на достъп до ваксини за децата по целия свят. Сега, 50 години по-късно, ново проучване показва, че ваксинирането е оказало значително въздействие върху общественото здраве, като е помогнало да се избегнат милиони смъртни случаи.

Разширената програма за имунизация (РПИ) на СЗО първоначално започва с цел всички деца да бъдат ваксинирани срещу 7 болести - включително и срещу вече ликвидираната дребна шарка - но списъкът вече е разширен на 14 патогена.

В новото проучване е разгледано въздействието на ваксините срещу тези патогени върху общественото здраве в регионален и световен мащаб от началото на РПИ през юни 1974 г. до нейната 50-годишнина през 2024 г.

Това е постигнато с помощта на математическо и статистическо моделиране, за да се предоставят оценки на три ключови показателя: брой предотвратени смъртни случаи, брой спечелени години живот и брой години пълноценно здраве.

Резултатите от комбинираните 22 модела показват, че 50-годишните усилия за ваксиниране са имали значително въздействие: 154 милиона живота са били спасени от 1974 г. насам като смъртта е била заменена за средно 66 години пълноценно здраве на човек.

Най-голямо въздействие програмата е оказала върху най-младите хора в обществото, що се отнася до възрастта. Моделирането установи, че 101 милиона от 154-те милиона предотвратени смъртни случая са на хора под 1 годинка. То също така показва, че ваксинацията е отговорна за 40% от спада на детската смъртност в световен мащаб, което я прави факторът с най-голям принос за това събитие.

Установено е, че всички включени ваксини са дали своя принос, но ваксината срещу морбили е оказала най-значително въздействие, въпреки че през последните няколко години морбили отново се появи.

"Ваксината срещу морбили представлява 60% от общата полза от ваксинацията през 50-годишния период, което е и най-големият фактор за спасените животи", казва в изявление д-р Андрю Шатток, ръководител на проучването.

Авторите заключават, че резултатите са доказателство за това какво може да се постигне чрез сътрудничество, и призовават усилията да продължат.

"Ваксините са сред най-мощните изобретения в историята като правят някога страшни болести напълно предотвратими", добави генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус в друго изявление. "Благодарение на ваксините едрата шарка е изкоренена, полиомиелитът е на ръба, а с по-новото развитие на ваксините срещу болести като малария и рак на маточната шийка ние продължаваме напред и нагоре."

"С непрекъснати изследвания, инвестиции и сътрудничество можем да спасим още милиони животи днес и през следващите 50 години."

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни