Когато актьорът Джон Ритър, известен с участието си в "Three’s Company", почина на 11 септември 2003 г., това шокира всички около него. Той е само на 54 години, когато неоткрит дефект в сърцето го уби.
За съжаление, лекарите първоначално смятат, че любимият на мнозина актьор и комик е получил сърдечен удар. Лечението обаче не помага на състоянието му - и дори може всъщност да е влошило нещата.
Въпреки факта, че в момента на пристъпа му болницата е едва от другата страна на улицата, Джон умира - няколко часа след колабиране на снимачната площадка на "8 Simple Rules".
Това е неговата история.
Джон Ритър - актьорът
Като актьор и комик Джон Ритър все още е в разцвета на актьорската си кариера, в момента на своята смърт. Дотогава той се е снимал в общо над 100 филма и телевизионни сериала, оставяйки след себе си значителна филмография, която все пак спира твърде рано. Ритър играе също и на Бродуей.
Той гостува в редица предавания, преди големия си пробив. Участията му включват малки роли в "The Waltons" и "The Mary Tyler Moore Show" през 1970 г., "Hawaii Five-O" през 1971 г. и "M.A.S.H." през 1973 г., според биографията.
Джон получава първата си голяма роля - Джак Трипър в "Three’s Company" - през 1976 г. и е единственият член на актьорския състав, който се появява във всеки епизод на сериала до края му през 1984 г.
За ролята си на очарователното и шантаво съседско момче Ритър печели както Еми, така и Златен глобус. Сериалът разказва за група необвързани хора, които споделят един апартамент, и всички инциденти и ситуации, които общото им съжителство произвежда.
През 1984 г. Ритър създава собствена продуцентска компания, наречена Adam Productions и с нея продуцира комедийната драма "Hooperman" (в която също и участва) през 1987 г.
Следващият ситком, с който Джон вероятно е запомнен най-добре, е "8 Simple Rules", който също така помага за стартирането на кариерата на Кейли Куоко, която играе най-голямата му дъщеря. Въпреки че сериалът има три сезона, Ритър почина точно преди сезон 2 да започне излъчване. Той е заснел три епизода за този сезон, като последният е излъчен един месец след смъртта му...
Смъртта на Джон Ритър
Докато е на снимачната площадка и снима "8 Simple Rules" на 11 септември 2003 г., Джон изпитва внезапен пристъп на болка в гърдите и колабира пред ужасените погледи на актьорския състав и снимачния екип. Въпреки че той и лекарите, които го лекуват, вярват, че става въпрос за сърдечен удар, той всъщност страда от дисекация на аортата - тоест анормалното разделяне на тъканите в стените на аортата. Това състояние също така причинява отслабване на стената на кръвоносния съд и води до образуване на малки разкъсвания в нея. След това през тези разкъсвания започва да тече кръв между вътрешната и външната стена. Причините за аортната дисекация варират от високо кръвно налягане до заболявания на съединителната тъкан, нараняване на гръдния кош и проста фамилна анамнеза.
Изпитаната болка е описана като "разкъсваща" и като "най-лошата болка, изпитвана някога", което е в тон и със спомените на Куоко за събитията в този ден.
Тя каза пред Newsweek, че си спомня крясъците и деня след смъртта му: "Всички просто плачеха и ревяха, а някои започнаха да разказват истории… Никога няма да забравя, имаше един пощальон в Warner Bros., който каза: "Бих искал да говоря. Преди разнасях пощата тук. Джон винаги ми казваше здрасти", а аз си помислих "Разбира се, че правеше така".
След силната болка, гадене и повръщане, Ритър е отведен от другата страна на улицата в медицински център Провидънс Сейнт Джоузеф в Бърбанк. Там докторите му поставят диагноза инфаркт и казват на Ритър и съпругата му Ейми Ясбек, че трябва да му бъде направена ангиограма.
Актьорът иска второ мнение, но д-р Джоузеф Лий казва, че няма време, защото е по средата на инфаркт. Дават му и антикоагуланти, според Los Angeles Times. Стандартно лечение за инфаркт, но при аортна дисекация антикоагулантите могат да влошат симптомите - даването на разредители на кръвта на някой, който има вътрешен кръвоизлив, често е фатална грешка.
Поради тази препоръка в болницата Ясбек насърчава съпруга си: "Наведох се до ухото на Джон и му казах: "Знам, че се страхуваш, но трябва да си смел, защото тези момчета знаят какво правят." И той наистина беше смел през цялото време, докато бях с него."
Ала едва няколко часа след като е приет в болницата, Джон Ритър е обявен за мъртъв, в 22:48.
Ритър на 40-ите награди Грами през август 1988 г.
Делото
Поради начина, по който нещата се развиват в болницата точно преди смъртта на Джон, съпругата му завежда дело за смърт поради лекарска грешка както срещу д-р Джоузеф Лий, така и срещу рентгенолога д-р Матю Лотиш - първото заради настояването на Лий за ангиограмата, а второто дело заради скенер на тялото на Ритър, което Лотиш прави 2 години по-рано.
Ако се беше разбрало за проблема му преди време, можеха да го лекуват и да бъдат по-добре подготвени. Но аортната дисекация е трудна за диагностициране.
Д-р Лий не смята, че е имало време да направи рентгенова снимка на гръдния кош, която би показала разширената аорта на Ритър, според адвокатите му. След това лекарите биха могли да я оправят с правилната операция.
Тъй като е около 100 пъти по-вероятно болките в гърдите да са от сърдечен удар, Лий поема в тази посока и действа бързо в опит да спаси пациента си. Той е в лошо състояние, когато пристига, така че лекарят настоява да се направи всичко възможно с ограниченото време, което има.
Въпреки емоционалните думи на Ясбек от свидетелската скамейка, семейството губи делото за 67 милиона долара. Оценката се основава на потенциалната печалби на Ритър като актьор и продуцент, ако беше жив.
Джон Ритър е засегнат от изключително рядко заболяване и въпреки че лекарите правят всичко възможно, той все пак почива. В Съединените щати заболяването на аортата убива около 15 000 души годишно и Ясбек все още работи за повишаване на осведомеността около това състояние.
Но все пак - комедийното наследство на Джон Ритър остава, въпреки факта, че животът му бе така внезапно прекъснат.