Ефикасността, с която тичащите птици и предшествениците им динозаври се придвижват на два крака, може да бъде използвана в дизайна на роботи, съобщи в. „Дейли телеграф“.
Американски учени установиха, че скоростта, енергийната ефективност и способността да стоят прави на щраусите нямат равни в животинското царство. Хората им отстъпват много. Тичащите птици като щрауси и емута не са най-грациозните, но походката им пести енергия и предотвратява падането, изтъкна д-р Джонатан Хърст от университета на Орегон.
„Птиците са най-добрите двукраки бегачи на Земята, като скоростта и подвижността им могат да бъдат проследени до техните предшественици динозаври преди 230 милиона години“ – каза д-р Хърст.
Изследването показа, че птици с различен размер на тялото използват една и съща техника на тичане. Те варират по размер от малките пъдпъдъци до щраусите, които имат 500 пъти по-голяма маса. За да прескачат предмети на неравен терен, те използват дъговидно движение, като се свиват над препятствието. Освен това за тях стабилността не е приоритет. Те позволяват на тялото си да подскача до известна степен и това ги предпазва от падане. За да стоят прави, движението на краката им се ускорява или забавя, подобно на пълзенето на ръгбистите.
Ако това движение бъде кодирано в двукраките роботи, те ще могат да тичат по-бързо и ловко на неравен терен. Учените са изследвали пет вида птици и са разработили компютърен модел, симулиращ тяхното поведение. Изводът им е, че дизайнът на роботите „трябва да възприеме по-широка представа за стабилност, а не да се съсредоточава върху традиционната походка“.
„Тичащите роботи на бъдещето ще приличат по-малко на роботи – каза д-р Хърст.- Те ще са по-флуидни, като биологическите системи в природата. Ние не се стремим обезателно да копираме животни, но искаме да създадем нещо съответстващо на техните способности“.
С БТА