НАСА ще изстрелва изкуствена звезда в орбита

| от |

От Земята звездите изглеждат с променлива яркост в зависимост от редица фактори, включително колко са отдалечени, какъв тип са и на какъв етап от жизнения си цикъл се намират. Получаването на много точни измервания на тези параметри може да ни помогне да разберем например колко бързо се разширява Вселената, като погледнем на какво разстояние се намират те и колко се е изместила светлината по време на пътуването ѝ до нас.

За подобни проекти е необходимо да се знае много точно колко ярка е звездата и именно тук изкуствената звезда намира своето приложение. Мисията „Ландолт“, кръстена на астронома Арло Ландолт, ще ни осигури такава, когато стартира през 2029 г., като изведе калибриран източник на светлина в орбита на разстояние 35 785 км от Земята.

„Целта е да можем да разберем за други планети, обикалящи около други звезди, дали те също биха могли да имат океани, където вероятно би могъл да възникне и да се развива живот“, обяснява в изявление Джейми Таяр, доцент по астрономия в Университета на Флорида. „За всяка звезда трябва да се знае точно колко енергия излъчва, на какво разстояние се намира планетата и т.н.“

Ncube-2, норвежки КюбСат (10 см)

Изкуствената звезда, всъщност т. нар. КюбСат (CubeSat), ще бъде в синхронизирана орбита над САЩ през първата си година. Идеята е, че „звездата“ ще изпраща известна скорост на излъчване на фотони обратно към телескопите на Земята. А тук астрономите ще наблюдават изкуствената звезда до интересуващия ги космически обект, което ще им позволи да преценят неговата яркост в сравнение с тази на машината.

„Мисията „Ландолт“ ще ни позволи да калибрираме отново яркостта на милиони звезди“, обяснява Питър Плавчан, доцент по физика и астрономия в университета „Джордж Мейсън“, в статия за проекта. „Такива измервания могат да бъдат постигнати само с помощта на космическа орбитална изкуствена звезда, при която физическият поток от фотони ни е точно известен. Следователно мисията ще даде възможност за прецизиране на параметрите на тъмната енергия, ще подобри способността ни да оценяваме обитаемостта на подобните на Земята светове и ще постигне напредък във фундаменталните ограничения на звездната еволюция.“

Надяваме се, че мисията може да помогне за определянето на обитаеми зони около звезди, като крайната цел е да се открие друга планета, която приютява живот.

„Има толкова много големи въпроси в астрономията: Как сме стигнали дотук? Има ли други планети като нашата? Съществуват ли извънземни?“, добавя Таяр. „Но това са наистина трудни въпроси и за да се отговори на тях, измерванията трябва да са наистина добри и да са правилни.“

 
 
Коментарите са изключени за НАСА ще изстрелва изкуствена звезда в орбита

Повече информация Виж всички