Как американският флот обучава своите пилоти през Втората световна война

| от |

С трясък повреден боен самолет се удря в палубата на самолетоносач. Океанът се надига заради силния вятър, което прави кораба нестабилен. Вятърът подхваща и самолета, докато пилотът се бори да го укроти. Един малък пропуск на преценката и той може да се разбие или да падне в морето. Междувременно наоколо експлозии изпълват въздуха с шум, огън и дим.

Такъв е животът на един пилот във ВМС на САЩ по време на Втората световна война. Но как тези хора се подготвят за толкова опасна работа?

Подбор

Първата стъпка в подготовката на пилотите е да се изберат най-добрите хора за тази работа.

В края на 30-те години на миналия век военноморските сили преминават от производство на малко, но превъзходни пилоти към производство на по-голям брой, но едва отлични пилоти. Дори и с леко отслабване на изискванията към проектолетците, летвата за влизане все пак е висока. Всички кандидати трябва да завършат поне две години колеж, за да докажат своята интелигентност и да си осигурят прилично ниво на образование. Те трябва да са на възраст между 18 и 26 години – млади, здрави кандидати с потенциал за дълга кариера. Те също трябваше да бъдат неженени.

Служителите, които трябва да набират персонал, са нащрек за такива мъже. Върнън Мишел, който е служил на самолетоносачи в Тихия океан, е бил насочен към военновъздушния корпус от рекрутер от ВМС, който е забелязва, че има висше образование.

Ако преминат необходимите физически тестове, необходими за службата, новобранците след това преминават към основното летателно обучение.

N3N-3 USMC at Parris Island 1942

Основно летателно обучение

Обучението обикновено започва като момчетата се научават да летят на N3N Canary, известен още като „жълта опасност“. Самолетчето е произведено в самолетната фабрика на ВМС и се използва главно като тренировъчна машина.

Основното летателно обучение е етапът с най-висок процент на отпадане. То отсява мъжете, които имат затруднение с летенето въобще, без значение трудните обстоятелства при битка и кацане на самолетоносачи.

Ако преминат основното обучение, пилотите преминават към междинния и напредналия етап.

Летателно обучение – на земята

Необходими са много теоретични познания, преди пилотът да може да се впусне в практиката на бойното летене. Голяма част от тези познания се коренят в математиката и науката. Там висшето образование на стажантите става важно.

Част от обучението е общо и обхваща аеродинамиката и как да мислим в три измерения. Друга част е по-пряко практични – възможностите на самолетите, ъгли, най-добри позиции, от които да се удари вражески самолет, и как да се избегне предстоящата катастрофа.

Летателно обучение – във въздуха

Наред с обучението в класната стая, пилотите трупат опит и във въздуха. По време на основното обучение се изискват 69 летателни часа. След това още 28 на междинно обучение – 18 часа след като са били назначени на тип самолет.

Много от тези полети се провеждат в учебни самолети като N3N и T-6 Texan. Използват се и остарели бойни самолети, които осигуряват опит, близък до истинския, без да се амортизират самолети, които са необходими.

На напреднало ниво летателната подготовка включва летене във формация и изучаване на оръжията.

Douglas SBD flies over USS Enterprise (CV-6) and USS Saratoga (CV-3) on 19 December 1942

Специализирано обучение

По време на обучението си пилотите кандидатстват за предпочитаната от тях специалност. Пилотите на изтребители имат най-вълнуващите роли, отчасти благодарение на репутацията, която асовете получават по време на Първата световна война. Затова много пилоти се насочиха именно по този път.

Други, по избор или по подразбиране, отиват в други специалности, като например летене на SBD Dauntless (на снимката), разузнавателен бомбардировач.

На този етап те често трябва да летят с модерни бойни самолети; в тях те вече научават техниките на своята специалност. Например, пилотът на бомбардировач трябва да се научи как да се спуска контролирано, да насочи бомбата, докато пада, да я пусне в подходящия момент и след това да се изкачи безопасно.

Летно обучение – на земята
Необходими бяха много теоретични познания, преди пилотът да може да се впусне в практиката на бойното летене. Той беше базиран в класната стая и голяма част от него се корени в математиката и науката. Там висшето образование на стажантите стана важно.

Част от обучението беше широко: обхващаше науката за аеродинамиката и как да мислим в три измерения. Някои от тях бяха по -пряко практични: възможностите на самолетите; ъгли на атака; най -добрите позиции, от които да убиете вражески самолет; и как да се отървете от предстоящата катастрофа.

Летно обучение – Във въздуха
Наред с обучението в класната стая, пилотите натрупаха опит във въздуха. По време на основното обучение се очакваха 69 летателни часа. След това още 28 на междинно обучение – 18 часа след като са били назначени на тип самолет.

Много от тези полети са се провеждали в учебни самолети като N3N и T-6 Texan. Използвани са и остарели бойни самолети, които осигуряват опит, по -близък до истинския, без да се използват самолети, които са били необходими.

На напреднало ниво летателната подготовка включваше формационно летене и оръжеение.

Специализирано обучение
По време на обучението си пилотите кандидатстваха за предпочитаната от тях специалност. Пилотите на изтребители имаха най -вълнуващите роли, отчасти благодарение на репутацията, която пилотите на ас получиха по време на Първата световна война. Това беше пътят, по който много пилоти се насочиха надолу.

Други, по избор или по подразбиране, отидоха в други специалности, като например летене на SBD Dauntless, разузнавач и гмуркач.

На този етап те често трябваше да летят с модерни бойни самолети. В тях те научиха техниките на своята специалност. Например, гмуркач-бомбардировач трябваше да разбере как да се насочи към спиращо дъха контролирано гмуркане, да насочи бомбата, докато пада, да освободи в подходящия момент и да се измъкне безопасно от гмуркането.

Да се ​​научим да кацаме

Едно от най-важните умения и уникално за пилотите на ВМС е способността им да кацат на самолетоносач.

Това е сложен акт, изискващ координация. Десантните клапи, колелата и куката на опашката трябваше да бъдат разгърнати, когато самолетът лети ниско към кораба. Скоростта се намалява максимално, без обаче самолетът да падне от небето. Наблюдават се сигнали от корабния екипаж, за да се провери дали всичко е наред. В последната минута пилотът изключва двигателя и пада на палубата, като куката захваща жица, за да убие инерцията на самолета.

Часове летене преминават в упражнения на малки участъци от писта, овладявайки тези умения, преди пилотът да отиде на истински самолетоносач.

Излитане от кораба

Най-накрая пилотите са назначени по кораби. Те може и да са завършили обучението си, но им липсва практически опит.

Следва първият пробен полет в морето; излитане и кацане от и на движещ се кораб. На пистата се събират зрители, за да гледат новите пилоти и да видят евентуалните катастрофи.

При първоначалните полети чувал с пясък често замества втория пилот на втората седалка на самолета. Това не беше боен полет и вторият човек не е необходим. Също така нито един опитен летец не иска да рискува живота си в ръцете на недоказан новак.

Безкрайно учене

Както при всяка квалифицирана професия, пилотите на флота също продължават да учат през цялата си кариера. Те научават от първа ръка как времето може да повлияе на техните самолети във въздуха и при кацане. Откриват докъде ще ги отведе резервоар с гориво при различни условия. Усвояват въздушния бой или загиват, опитвайки се.

От момента, в който торбата с пясък излезе от втората седалка, те вече са напълно обучени летци.

 
 
Коментарите са изключени за Как американският флот обучава своите пилоти през Втората световна война

Повече информация Виж всички