Единственият руски самолетоносач е на път да потъне – Руската флота иска да купи китайско-руски самолетоносач за попълване на силите

| от |

Преди много години, в един далечен и провален съветски строй, светът говореше за втората най-голяма армия в света. Слушахме легенди за създаването на суперсолдати, за невероятни бойни кораби, ядрени подводници и още много други. След това стана ясно, че покупката на модерно руско оръжие започна да се понижава, след като крахът в Украйна продължава да тегли надолу доверието към производствените сили на Русия.

Знаете ли, че някога Русия е създала самолетоносачи. Повечето са родени в Крим и след падането на съюза, единствено Китай проявява интерес към тях, но не към закупуването им с пълната бойна система, а просто към излятото корито. Легендата за тази покупка може да бъде разгледано обстойно тук, като трябва да признаем, че е достойна за филм, който най-вероятно ще бъде пуснат един ден от платформи като Netflix.

По-важното е, че от всички заготовки за самолетоносач, един успява да влезе на въоръжение в руската флота. Неговото име е Адмирал Кузнецов и за разлика от повечето модерни ядрени самолетоносачи, същият се движи на мазут. Последният път, когато беше използван и изпратен за военни действия, същият плаваше няколко месеца и на финала му се наложи да бъде изтеглен до пристанище в Сирия. Връщането беше точно толкова колоритно, а броят на излетелите самолети е минимален.

След този пословичен погром, можем да открием, че Русия официално заяви началото на модернизацията, премахването на парните котли и създаването на модерна бойна машина. Следвайки тенденцията по модернизация, можем да забележим и серията от проблеми. По време на ремонтните дейности ще открием, че има предостатъчно премеждия, няколко жертви и още редица други казуси.

Очакваното пускане, което трябваше да стане тази година, наистина се случи. След стартирането на двигателите, целият самолетоносач се запали и най-вероятно прогнозите бяха за още 5 години ремонт в корабната фабрика в Мурманск. Тук обаче идва следващият проблем – руските инженери са се опитали да го закарат в сух док и да продължат ремонтите. Това не може да се случи, защото движението не може да се случи на собствен ход. Опитите за движение с други кораби също се провалят, а причината е, че корабът има сериозни проблеми в цялата конструкция.

Ремонтният екип предупреждава флотата, че състоянието на Кузнецов не отговаря на условията за преместване и освен това има огромен риск да потъне или да се огъне по време на местенето. По-сериозно изследване показва, че около 1/3 от металната конструкция под водата вече е корозирала.

По-голямата част от доковете са пълни с кална вода, която прави почти невъзможно изследването на целия кораб. Ремонтните екипи обвиняват флотата, докато същата връща обратно отговорността на своите колеги. До този момент не е ясно и кой точно е предложил корабът да бъде преместен. Вече наложени около 1.5 милиона рубли или близо 2.1 милиона долара в санкции за забавянето на работата и пускането на самия кораб в движение. Ремонтната компания не се чувства виновна, защото никой не може да гарантира качеството на кораба, който очевидно е корозирал.

Освен това няма никакви срокове за завършване. Сега се твърди, че последната официална дата за пускане ще е през 2024 г. и въпреки това ще забележим, че ако наистина корабът потъва, то най-вероятно е готов да бъде префасониран в много специална подводница. Това е единственият самолетоносач на Руската федерация, но в последно време се твърди, че Русия е готова да закупи вторият си самолетоносач, който отива в Китай след една доста забавна покупка. Руската партия е на път да направи оферта на Китай и да се снабди с поне един такъв боен кораб.

Лидерът на либерал-демократичната партия Сергей Каргинов ще предложи на руското правителство да купи самолетоносача от Китай. Твърди се, че корабът е бил превърнат в казино, но реално се превръща в истински боен кораб. Забавният момент е, че самолетоносачът остава в Украйна след падането на СССР и руснаците твърдят, че е предоставен за няколко бутилки водка и цената му като метал за скрап.

Проблемът е, че Китай плаща много повече, следователно не е бил толкова евтин, освен това ще открием, че вече е в съвсем друг клас. Желанието за бързо попълване на редиците идва с още един плесник от страна на Украйна. Украинското разузнаване посочва, че в черноморската флота има само един кораб, който може да нанася атаки срещу страната, но в момента няма дори балистични ракети, с които да извършва нападението.

Дали наистина ще има сделка, особено след като Китай плаща милиони долари, за да го докара до своите собствени води, това не можем да знаем, но ще бъде забавно и неговото завръщане, ако изобщо се стигне до такова. Китай не е отговорил на подобни намерения, ако изобщо такива са отправени. До тогава можем да чакаме времето, в което единственият руски самолетоносач е на път да потъне.

 
 
Коментарите са изключени за Единственият руски самолетоносач е на път да потъне – Руската флота иска да купи китайско-руски самолетоносач за попълване на силите

Повече информация Виж всички