Ако ставате достатъчно рано (и живеете на подходящо място), вероятно ще чуете приятен хор от птички да чуруликат навън всяка сутрин. Тази серенада е инстинктивно поведение за тях – но защо се случва?
Според организацията Woodland Trust това ранно пеене може да започне още в 4 ч. сутринта и да продължи няколко часа. Птиците го правят, за да привличат партньори и да предупреждават другите птици да избягват територията им. Една от теориите защо се избират ранните часове, за да предадат тези важни послания, е, че слабата видимост затруднява други им дейности, като например търсенето на храна. Така, за да поддържат ниско ниво на активност, те предпочитат да пеят.
Друга теория твърди, че птиците пеят сутрин, за да създадат впечатление, че са по-силни. С пламенното си пеене те дават на другите птици да разберат, че са оцелели през нощта – в природата това не е гаранция – и че следователно ще бъдат отлични партньори.
Подобно на добро звукозаписно студио, ранните сутрешни часове също позволяват пеенето им да бъде по-ясно заради по-хладния и сух въздух. Тъй като птиците имат характерни чуруликания, тази яснота им помага да бъдат по-лесно разпознати от другите.
Преди време преобладаваше теорията, че птиците пеят толкова много сутрин, защото звуците могат да изминат по-големи разстояния поради по-малката турбулентност на атмосферата, но през 2003 г. тя беше опровергана от изследователи от Университета на Западно Онтарио. Те пускат записи на врабчета на зазоряване и по обяд и установяват, че песните им не пътували по-далеч, но били по-еднакви.
Тъй като птиците разполагат само с определено количество (и то не много) енергия, че да изсвирят една песен, има логика да пеят, когато имат най-голям шанс да бъдат чути. За тях ранната сутрин предлага перфектната акустична среда за изпълнението им.