Как една провалена карантина довежда до епидемия от морбили в САЩ

| от |

Скоро стана 1 година от 11 март 2020 – датата, на която Световната здравна организация обяви COVID-19 за световна пандемия, Националният музей на американската история споделя това произведение, разглеждайки поредното огнище от 20-ти век.

През 1904 г. К. А. Линдсли, секретарят на Държавния съвет по здравеопазване на Кънектикът, се оплаква, че „морбили все още преобладава в епидемична форма в твърде много градове в щата“. Линдсли настоява, че епидемиите от морбили могат да бъдат спрени, ако карантината просто се наложи в цялата държава. За съжаление, „забележително и странно неразбиране“ на държавните наредби за карантина кара много здравни служители да наредят само първичния или първия случай на морбили в дадена общност да бъде поставен под карантина. В резултат на това епидемията излиза извън контрол в цялата държава.

Застъпвайки се за използването на строга карантина, Линдсли всъщност не предлага нищо ново. В продължение на векове карантините се прилагат, за да задържат различни заразни болести. Всъщност терминът карантина датира от 14 и 15 век, когато местните лидери във Венеция налагат четиридесетдневен („quaranta giorni „) период на изолация за кораби, които влизат в пристанището на града. В края на 19 век налагането на карантини все още се разглежда като един от най-ефективните методи за спиране на епидемии от скарлатина, коклюш и редица други заболявания. Но призовавайки за по-строга и по-широко разпространена карантини за болест, която много американци „често смятат за болест на малкия момент (на децата)“, Линдсли е в челните редици на група служители в областта на общественото здравеопазване, които вече виждат морбили като потенциално животозастрашаваща болест.

Morbillivirus measles infection

Само две години преди епидемията от морбили, която разтърсва щата Кънектикът през 1904 г., The New York Times информира своите читатели, че „статистиката показва, че при деца на възраст под две години смъртността от морбили е равна на 20%, а под пет години, се равнява на 12%.“ Морбили убива с по-високи темпове от коклюша и скарлатина, две други „детски“ болести, които обикновено се разглеждат като по-опасни от морбили.

Тъй като не съществува ефективна ваксина (и няма да съществува до 1963 г.), Линдсли призовава общините в неговия щат да използват специални карантинни знаци. Но тенденцията да се разглежда морбили като доброкачествено заболяване води до това карантина да не се прилагат стриктно.

При липса на строга карантина често избухват епидемии от морбили. Докато доставчиците на лекарства често твърдят, че могат да „излекуват“ морбили, болестта няма известно лечение и резултатите от тези епидемии могат да бъдат опустошителни. Между 1900 и 1910 г. всяка година се случват средно 774 смъртни случая от морбили. През следващите няколко десетилетия тази смъртност бавно намалява с подобряването на здравеопазването, но не изчезна напълно от Америка.

RougeoleDP

Поставена е под контрол едва през 1963 г. Същата година разработването на успешна ваксина кара няколко служители в областта на общественото здравеопазване да спекулират, че широкото използване на тази ваксина може да унищожи трайно морбили до 1967 г. Тази амбициозна идея отразява нарастващото доверие в американските доктори, че те могат да изкоренят и унищожат редица инфекциозни заболявания. В много отношения тази увереност не е изгубена и занапред, тъй като медицинската професия успешно използва ваксинацията през 60-те и 70-те години, за да унищожи трайно едрата шарка.

За съжаление, докато ваксинацията срещу едра шарка довежда до успешното ликвидиране на това заболяване до 1980 г., премахването на морбили се оказа по-трудно. Въпреки голямата кампания за обществено здраве, насочена към морбили през 60-те години на миналия век, широко разпространената тенденция да се подценява опасността от това заболяване означава, че много родители и дори някои педиатри се отнасят несериозно по отношение на ваксинирането на деца. Допълнително усложняване на този проблем са расовите и икономическите различия, което означава, че бедните деца са по-малко склонни да бъдат ваксинирани от техните колеги от бялата средна класа.

Към 80-те години огнищата на морбили отново се увеличават. По ирония на съдбата тези огнища са отчасти резултат от подобрени здравни мерки. Докато опитът на родителите от 19 век с морбили и други потенциално фатални заболявания често ги мотивира да предприемат агресивни действия срещу инфекциозни заболявания, родителите в края на 20 век, на които липсва този опит, са по-малко склонни да виждат ваксинацията като решаваща за здравето на детето си.

 
 
Коментарите са изключени за Как една провалена карантина довежда до епидемия от морбили в САЩ

Повече информация Виж всички