Ето какво не знаете за патиците

| от chr.bg |

Може би сте хранили патици, може би сте галили патета, а може би са ви гонили по улиците на село… Но колко всъщност знаете за тези птици?

Ето сега ще обсъдим някои любопитни качесдтва и черти на патиците.

Патиците не се притесняват от ниските температури.

Техните крака нямат нерви или кръвоносни съдове, което ги прави неспособни да усещат студа. Това е важно приспособление, когато се има предвид, че те се срещат на всички континенти с изключение на Антарктида.

Патиците губят красивото си оперение поне веднъж годишно.

Мъжките патици развиват специалното си оперение, за да привличат женски, през пролетта. След като се чифтосат и вече стане време да отглеждат патетата си, те губят цветните си пера и придобиват по-малко пищен вид.

Предварителната грижа за перата им помага да останат сухи.

Тази грижа се изразява в това да се отърват от праха, мръсотията и паразитите по перата си като тя също така им помага да останат водоустойчиви. При него патиците разнасят по перата си восъчно масло, отделяно от уропигиалната жлеза, за да не пропускат вода.

Количеството дневна светлина влияе върху броя на яйцата, които патицата снася.

Колкото повече дневна светлина има, толкова повече яйца произвежда патката. Фермерите, които ги отглеждат, често използват червено или бяло изкуствено осветление, за да симулират поне 14 часа светлина на ден.

Патиците често се хранят с чакъл.

Те консумират чакъл, камъчета или пясък и ги съхраняват в нещо като втори стомах, предназначен за смилане на по-твърдите храни, където храната отива след като ензимите на първия им стомах разградят по-меките залци. Според Ducks Unlimited този навик дори е поставил началото на златна треска, когато през 1911 г. ловци откриват малки късчета злато в стомасите на отстреляните от тях птици, което кара златотърсачите да се насочат към мястото. Произходът на златото така и не е открит.

Патиците имат отлично зрение.

Wood duck druid ridge cemetery 10.10.20 DSC 6035

Каролинка

Очите на патицата са разположени от двете страни на главата ѝ, което ѝ осигурява около 340-градусово цветно зрително поле. Тяхната форма пък им дава възможност да виждат едновременно близки и далечни обекти. Те имат и три клепача.

Миграциите им могат да предизвикат масов хаос.

Много рядко тежко метеорологично събитие предизвиква масова миграция на патици. Последният документиран такъв голям прелет се е състоял през 1995 г., когато силен студен фронт в Канада kara около 90 милиона водоплаващи птици да мигрират на юг наведнъж.

Патиците остават нащрек, дори когато спят.

Пловките остават нащрек дори когато дремят. Те обикновено спят на групи и патиците от външния край на групата действат като пазачи и спят с едно отворено око – обикновено обърнатото настрани от групата. По този начин те контролират коя страна на мозъка остава будна.

Патиците растат бързо.

Малките патици от повечето видове патици са предсоциални, което означава, че се раждат с отворени очи, имат слой пухкави пера и могат да ходят и плуват скоро след излюпването си. Докато навършат 2 месеца, патиците обикновено вече знаят да летят.

Няколко вида патици са т. нар. гнездови паразити.

Снежните гъски, потапниците, каролинките и някои други видове патици снасят яйцата си в гнездата на други видове (навик, наречен „гнездови паразитизъм“). След това други патици отглеждат малките патета като свои собствени – и изглежда не осъзнават, че са приели чуждо потомство, въпреки големите разлики в размера и поведението им.

 
 
Коментарите са изключени за Ето какво не знаете за патиците

Повече информация Виж всички