Както си се унасяте леко в сън, изведнъж се събуждате. Случвало ли ви се е? Сстава въпрос за т. нар. хипничен спазъм. Нека сега да разгледаме какво точно представлява той.
Известен още като сънен спазъм, това е неволно свиване на мускулите, което се случва точно когато човек заспива. Тези съкращения могат да се получат по цялото тяло, но са особено често срещани в ръцете и краката.
Силата им също може да варира, което означава, че може и да не ви събудят, въпреки че ако до вас лежи някой, може и да забележи.
Тези спазми са често срещани, като се смята, че 80% от хората са ги изпитвали. Много от тях могат да ги изпитат заедно с усещане за падане, ярки светлини, силни звуци или сънуване.
Смята се, че те са безвредни. „Хипничните спазми […] са доброкачествени явления, които не са свързани с никакви здравословни състояния или проблеми“, казва пред CNN Health специалистът по съня д-р Радж Дасгупта, доцент по клинична медицина в медицинското училище Кек към Университета на Южна Калифорния. „Основно те са просто досадни, особено ако системно ви пречат да заспите.“
Въпреки факта, че повечето хора ще са имали подобна случка, учените всъщност не знаят със сигурност какво ги причинява. Те обаче имат някои теории.
Някои от тях са свързани с фактори, за които вече знаем, че участват в съня по друг начин. Предполага се например, че стресът и тревожността, както и прекомерната или късна консумация на стимуланти като кофеин или никотин, могат да увеличат вероятността от появата на спазми. Недостатъчният сън също може да допринесе.
Предполага се, че когато мускулите се отпускат в процеса на заспиване, мозъкът погрешно интерпретира това като падане на тялото и в отговор ги свива. По подобен начин може да се реагира на нещо, което се случва в съня.
Спазмите не се считат за опасни и като такива не изискват непременно лечение. Въпреки това съществува малък риск да се нараните, ако се блъснете в нещо, а някои хора могат да намерят преживяването за прекалено притеснително. В такива случаи е препоръчително да се обърнете към специалист по съня, който може да предложи начини за намаляване на тревожността.
Въпреки че не съществуват специфични методи за лечение, горепосочените теории за това какво може да ги предизвиква могат да произведат препоръки като избягване на кофеина, подобряване на хигиената на съня – това означава да се спазва добър режим на сън и да не се зяпа в телефона или работи в леглото, например – и намиране на начини за намаляване на стреса и повечко релаксация.