Годежните пръстени – произходът на едно вековно бижу

| от |

Днес сватбените пръстени са доказателство за любов за милиони (а сигурно и милиарди) долари. Никой обаче не може да каже със сигурност кога всъщност започва тази вековна традиция. Някои смятат, че най-стария случай на размяна на брачни халки идва от древен Египет, преди около 4800 години. В онези дни жените носили пръстени и други декоративни орнаменти от усукани и сплетени снопчета ръж, тръстиките или острицови растения.

Кръглата форма на пръстена е символ на вечността, без начало или край, не само за египтяните, но и за много други древни култури. Дупката в центъра на пръстена също има значение – тя се смята за портал или врата, водещ към известни и непознати неща и събития. Да дадеш на жена пръстен означава непреходна и безсмъртна любов.

В началото материалите, от които се правят пръстените, не са особено издръжливи и скоро са заменени с кожа, кокали или слонова кост. Колкото по-скъп е материалът, толкова повече любов се показва към човек, а стойността на пръстена също демонстрира и богатство.

Римляните също приемат тази традиция, но влагат в нея и от себе си. Вместо да предлагат пръстен на жената като символ на любов, те го дават като символ на собственост – мъжете в Рим „искат да вземат“ жената, да я обявяват за своя, когато й дават пръстен. Римските годежни пръстени по-късно започват да се правят от желязо и се наричат „Anulus Pronubus“ като така символизират и сила и постоянство. Твърди се също, че римляните са първите, които гравират пръстените си.

Едва около 860 г. християните започват да използват пръстени в брачните церемонии – обикновено те са били бижу, силно украсено с гравирани гълъби, лири или две свързани ръце. Църквата обаче не одобрява такива пръстени като ги смята за езически и около 13 век те са значително опростени и придават по-духовен вид, който е много добре описано от един епископ, когато той ги нарича „символ на обединението на сърцата“.

Diamond, 14kG, wed eng anv RING

Сватбените пръстени през различни етапи в историята са носени на различни пръсти, включително и на палеца, а също така и на лявата и дясната ръка. Според традиция, за която се смята, че е произлязла от римляните, сватбеният пръстен се носи на пръста на лявата ръка, тъй като хората тогава смятат, че от там минава вената „Vena amoris“ или буквално „Вена на любовта“, която е пряко свързан със сърцето. Учените обаче по-късно ще покажат, че това всъщност е невярно. Въпреки това, този мит все още е жив.

Има и друга теория защо християните поставят пръстена на лявата ръка. Както свещеникът по време на бракосъчетанието каже: „В името на Отца, Сина и Светия Дух“, с годежния пръстен той ще докосне палеца, показалеца и средния пръст, а след това, когато изрича „Амин“, той ще постави пръстена на безименния пръст.

По-практическа теория е, че мекият метал (традиционно злато) се износва по-малко и по-малко ще наранява пръста, ако е на лявата ръка, поради това, че по-голямата част от света си борави с дясна ръка. Освен това, четвъртият пръст на лявата ръка вероятно е вторият най-малко използваният пръст на ръцете на човек след кутрето.

Още през 13 век, когато хората са особено суеверни, се вярва, че вземането на парче от облеклото на булката ще дари гостите с късмет. Това довежда до много грозни сцени, в които гостите буквално късат плат от роклята на булката. И така, в опит да предотвратят подобни неща много булки започват да хвърлят предмети на гостите, които лесно могат да бъдат свалени от тях – и това включва жартиерите. В крайна сметка младоженците започват да свалят жартиера и да го хвърлят на мъжката част от гостите, за да не дойдат те да си го вземат сами. Става обичай и булката да хвърля букета си на жените гости.

Има десетки традиции за добър и лош късмет, следвани от различни култури по целия свят. В гръцката култура захарно кубче се прибира в ръкавицата на булката, за да се „подслади“ брака. За късмет египетските жени щипят булката в деня на сватбата й, а англичаните смятат, че да открият паяк в сватбена рокля, означава късмет. В Чехия върху младоженци се хвърля грах вместо ориз. Древните гърци и римляни пък смятали, че воалът защитава булката от зли духове – оттогава булките носят воали. Младоженецът пък пренася булката през прага, за да я предпази от зли духове.

Mary of burgundy pocher

Мария Валоа-Бургундска

Първото свидетелство за диамантен годежен пръстен е от 1477 г., когато крал Максимилиан I от Германия (1459-1519 г.) предлага на Мария Валоа-Бургундска (1457-1482 г.) и й дава диамант, с който да запечата клетвата му.

Интересното е, че в много страни, включително Норвегия, Русия, Гърция, Украйна, България, Полша, Австрия, Германия, Португалия и Испания, сватбеният пръстен, носен на пръстена на дясната ръка, а не на лявата. В еврейската пък традиция младоженецът поставя пръстена на показалеца на булката, а не на пръстена.

 
 
Коментарите са изключени за Годежните пръстени – произходът на едно вековно бижу

Повече информация Виж всички