Ето какво дори не подозирате за Джордж Оруел

| от Matt Brown from London, England, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons |

Преди да приеме псевдонима Джордж Оруел, Ерик Артър Блеър (25 юни 1903 г. – 21 януари 1950 г.) има сравнително нормално възпитание за английско момче от горната средна класа на своето време.

Поглеждайки назад днес обаче, животът му като възрастен е всичко друго, но не и обикновен. Той е известен най-вече с антиутопичните си романи – като „1984“, считан за една от най-великите класики на всички времена – ала писането е само един малък аспект от неговата личност и кариера.

Ето 8 факта за живота на Джордж Оруел, които може да ви изненадат:

George-orwell-BBC

Той мрази училище

Ерик Блеър прекарва 5 години в училището „Св. Киприан“ в Ийстбърн, Англия, което по-късно вдъхновява мелодраматичното му есе „Радостите на младостта“. В този текст той нарича собствениците на училището „ужасни, всемогъщи чудовища“, а самата институция – „скъпо и снобско училище, което с времето ставаше все по-снобско и, предполагам, по-скъпо“. Негодуванието му днес се смята за донякъде преувеличено, но по онова време есето му не се отпечатва, защото е твърде клеветническо. То в крайна сметка е публикувано през 1968 г., след смъртта му.

Оруел работи на редица случайни работи през по-голямата част от кариерата си

Блеър прекарва по-голямата част от живота си в някаква работа на непълен работен ден, докато пише книги в свободното си време. През годините той работи като полицай за Индийската имперска полиция в Бирма (днешен Мианмар), гимназиален учител, продавач в книжарница, пропагандист на BBC по време на Втората световна война, литературен редактор и военен кореспондент. Той също така работи като мияч на чинии в Париж и като берач на хмел за пивоварни в Кент, Англия, но тези места са с изследователски цели, докато „живее като скитник“ и пише първата си книга за своите преживявания, „На дъното в Париж и Лондон“.

Той решава да публикува произведението под псевдонима Джордж Оруел и така се появява популярното му име.

Веднъж нарочно прави така, че да го арестуват

През 1931 г., докато изследва бедността за гореспоменатия си роман, Оруел е арестуван за пиянство. Той предизвиква ареста, „за да усети вкуса на затвора и да се доближи до скитниците и дребните злодеи“, казва биографът Гордън Боукър пред The Guardian. По онова време той използва псевдонима Едуард Бъртън и се представя за беден портиер. След като изпива няколко халби и почти цяла бутилка уиски и привидно започва да буйства (не е сигурно какво точно се казва или прави), Оруел е арестуван. Престъплението му не изисква затвор, както авторът се надява, и съответно е освободен, след като прекарва 48 часа в ареста. Той пише за преживяването в непубликувано есе, озаглавено „Клинк“.

OrwellBurmaPassport

Блеър на паспортна снимка в Бирма. Това е последният път, в който носи такива мустаци.

Оруел има татуировки на кокалчетата на ръцете

Докато работи като полицай в Бирма, Оруел си татуира кокалчетата на пръстите. Адриан Фиерц, който познава автора, казва на биографа му Гордън Боукър, че татуировките му са малки сини петна „във формата на малки грейпфрути“ и Оруел има по една на всяко кокалче. Самият Джордж отбелязва, че някои бирмански племена вярват, че татуировките ще ги предпазят от куршуми и Боукър предполага, че може да е подтикнат от подобни суеверни причини, но е по-вероятно да е искал да се разграничи от британската общност в Бирма. „Той никога не е бил „достоен“ член на имперската класа; дружеше с будистки свещеници, проститутки от Рангун и британски аутсайдери“, пише Боукър.

Оруел знае седем чужди езика (в различна степен)

Той пише във една вестникарска колона от 1944 г.: „През живота си съм научил седем чужди езика, включително два мъртви, и от тези седем помня само един, и то не блестящо.“ В младостта си научава френски от Олдъс Хъксли, който за кратко преподава в пансиона на Оруел и по-късно пише „Прекрасен нов свят“. В крайна сметка Оруел владее френски и в различни моменти от живота си изучава латински, гръцки, испански и бирмански.

Той доброволно се бие в Испанската гражданска война

Подобно на колегата си писател Ърнест Хемингуей и други с леви уклони, Оруел се забърква в Испанската гражданска война. На 33-годишна възраст той пристига в Испания, малко след избухването на боевете през 1936 г., с надеждата да напише няколко статии за вестниците. Вместо това обаче се присъединява към републиканската милиция, за да се „бори с фашизма“, защото „това изглеждаше единственият възможен вариант“. На следващата година е прострелян във врата от снайперист, но оцелява. Той описва момента на прострелването като „огромен шок – без болка, само силен шок, като този, който получавате от електрически терминал; с него дойде и усещане за пълна слабост.” Той пише за своите военни преживявания в книгата „Почит към Каталония“.

Ръкописът на „Фермата на животните“ е почти унищожен от бомба

През 1944 г. домът на Оруел на Мортимър Кресент 10 в Лондон е ударен от немска бомба V-1. Той, съпругата му Айлийн и синът им Ричард Хорацио отсъстват по това време, но домът им е разрушен. По време на обедната си почивка в британския вестник Tribune Оруел отива до вкъщи, където намира срутената сграда, и преглежда развалините в търсене на своите книги и статии – и най-важното, ръкописът на „Фермата на животните“. „Той прекара часове наред в ровене сред боклуците и за щастие той го намери“, спомня си Ричард в интервю от 2012 г. След това Оруел натрупва всичко в ръчна количка и го закарва обратно в офиса си.

Псевдонимът Джордж Оруел е вдъхновен от река Оруел в английския окръг Съфолк

Той критикува Чарли Чаплин и други артисти, че са комунисти

Джордж Оруел се самоопределя като демократичен социалист, но симпатиите му не се простират до комунистите. През 1949 г. той съставя списък с творчески личности, за които подозира, че имат комунистически наклонности, и го предава на приятелката си Силия Паджет, която работи за отдела за информационни изследвания на Обединеното кралство. След края на войната клонът е натоварен със задачата да разпространява антикомунистическа пропаганда в цяла Европа. Списъкът на Оруел включва Чарли Чаплин и още няколко десетки актьори, писатели, академици и политици. Други забележителни имена в бележника му, които обаче не фигурират в списъка, включват Катрин Хепбърн, Джон Стайнбек, Джордж Бърнард Шоу, Орсън Уелс и Сесил Дей-Луис (бащата на Даниел Дей-Луис).

Намерението на Оруел е да постави в черния списък лицата, които смята за неблагонадеждни. Журналистът Александър Кокбърн го нарича „доносник“, но биографът му Бърнард Крик пише: „Той не заклеймяваше тези хора като подривници. Той ги заклеймяваше като неподходящи за контраразузнавателна операция.“

 
 
Коментарите са изключени за Ето какво дори не подозирате за Джордж Оруел

Повече информация Виж всички