Маймуни "предсказват" изборите в САЩ

Former_President_Donald_Trump_paying_respect_to_Corey_Comperatore_(53887491621)
Снимка: Tim Kennedy, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

"Макаците резус (Macaca mulatta) […] нямат никакви познания за политическите кандидати или техните политики", се отбелязва в нова статия, която все още не е рецензирана. "Но все пак", твърди екипът изследователи, "когато са им представени снимки на двойка кандидати маймуните прекарват повече време в разглеждане на губещия, отколкото на победителя".

Съотношението може и да е било само 54 към 46, което не е особено необичайно, но технически това е по-високо от случайността - а и трите маймуни изглежда са още по-добри, когато става въпрос за по-конкурентни избори, като правилно избират победителя в избори в колебаещи се щати в около 58% от случаите.

"Тази пристрастност предсказва не само бинарните резултати от изборите", пишат те, "но и дела на гласовете на кандидатите."

Звучи… малко глупаво… да. Но може би не е толкова безумно, колкото може да се очаква. В края на краищата, предишни изследвания вече показаха, че хората могат правилно да прогнозират изборните резултати на базата на бърза преценка на снимки на лица в около 70% от случаите - всъщност, дори малки деца могат да го направят. Защо макакът резус - животно, което поразително прилича на човека както по физиология, така и по поведение и чийто мозък отдавна се използва като модел за нашия - да не може да направи същото?

"Това, че 65-годишен човек гласува като 5-годишно дете, предполага, че в гените ни има нещо, което вероятно определя решенията", заяви тази седмица пред Science социологът Джон Антонакис от Университета в Лозана, който не е участвал в изследването.

Резултатите може да са "провокативни", казва той, но "не са глупави".

Ако това е вярно, тогава какво може да се крие зад тази способност на маймуните?

Е, вероятно става въпрос за социалните йерархии на приматите: "Макаците обръщат внимание на лицата, предпочитат да следват погледа на доминиращите маймуни и се фиксират по-дълго върху лицата на подчинените и женските, а не на доминиращите мъжки маймуни", посочва екипът в статията си.

"По този начин нечовекоподобните примати дават приоритет на визуалната социална информация и са чувствителни към знаци, свързани със социалната доминация."

С други думи, ситуацията има по-малко общо с екстрасенските способности на маймуните и повече с неспособността на хората да преодолеят най-първичните си - или приматски - инстинкти. "Нашите открития потвърждават идеята, че избирателите инстинктивно реагират на еволюционно запазени визуални сигнали за физическа сила и мъжественост", пише екипът, "и че поведението при гласуване се оформя отчасти от наследствени адаптации, споделени с нечовекоподобните примати."

Гласоподавателите на Камала Харис бих се паникьосали от тази новина, разбира се, но в този модел "повече мъж е равно на повече добро" има и някои уговорки - все пак ние сме хора, а не макаци, и жените всъщност доста често печелят избори. В реалния живот, посочват изследователите, "други фактори, освен мъжествеността на лицето, допринасят за решенията при гласуване".

Всъщност екипът открива няколко слаби места в уменията за прогнозиране на маймуните. Те са били по-малко точни, когато в надпреварата участват жени или по-възрастни кандидати - по-специално, възрастта за хората обикновено означава мъдрост или компетентност (поне до определен момент...), докато за макаците тя е по-скоро знак, че кандидатът спокойно може да бъде пренебрегнат.

Човешките гласоподаватели също така са склонни да предпочитат претенденти, а не действащи кандидати повече, отколкото предполага методът на макаците.

И накрая, разбира се, хората (поне понякога) вземат предвид социалните и политическите реалности, когато гласуват. Това все още може да се основава на инстинктивна реакция към лицето, но ние избираме различни кандидати в зависимост от това дали страната ни е във война или не, кои личностни характеристики се ценят в конкретното ни общество и дори просто колко пъти сме виждали лицето на всеки кандидат предварително.

В крайна сметка обаче знаем, че има само една причина, поради която сте кликнали върху тази статия: кой според маймуните ще спечели през ноември на изборите в САЩ? И отговорът е… разочароващ, ако трябва да бъдем честни: "Беше на кантар", казва съавторът на изследването Майкъл Плат.

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни