Ту парц: Еволюционен скок или авторитарен колапс - какво е бъдещето на цивилизацията ни?

conny-schneider-pREq0ns_p_E-unsplash

Известен теоретик на системите прогнозира, че човешката цивилизация е на прага на "гигантски скок". Този скок може да ни доведе до "свръхизобилие, опосредствано от глобалната мрежа", но може и да бъде осуетен от възхода на националистическия популизъм.

В ново изследване разследващият журналист и академик Нафиз Ахмед твърди, че светът е изправен пред безпрецедентна криза. "Индустриалната цивилизация е изправена пред "неизбежен" упадък, тъй като е заменена от нещо, което може да се окаже много по-напреднала "постматериалистична" цивилизация, основана на свръхдостатъчна чиста енергия", обяснява Ахмед в изявление. "Основното предизвикателство е, че индустриалната цивилизация в момента е изправена пред толкова бърз упадък, че би могло да спре появата на нов и по-добър "жизнен цикъл" за човешкия вид"

Едва ли някой ще отрече, че човечеството е изправено пред безпрецедентен набор от взаимосвързани предизвикателства. Разбира се, историята е изпълнена с различни кризи - но самият глобален мащаб на настоящата ситуация, нейната взаимосвързаност и потенциалът всички тези предизвикателства да бъдат засилени едно от друго правят ситуацията ни различна. По същество все повече осъзнаваме, че криза в една част от глобалната система може бързо да предизвика проблеми в другите.

Въпреки това рамката как да се разбира настоящата ситуация и да се създадат бъдещи промени е все още недостатъчно развита.

В новата си статия Ахмед предлага мащабно усилие за синтезиране на огромно количество научна литература от областта на природните и социалните науки, за да предостави нова теория за възхода и падението на цивилизациите. Той твърди, че те се развиват чрез четиристепенен процес, състоящ се от растеж, стабилност, упадък и трансформация. Според него този жизнен цикъл обхваща както материално-технологичните, така и културно-организационните промени във времето.

Днес индустриалната цивилизация преминава през последния според Ахмед етап - упадък - и скоро може да навлезе във фазата на трансформация. По-специално, той използва огромно количество емпирични данни, за да предположи, че по света може да се появи изцяло нова материално-технологична система, която да замени стария индустриален ред.

Ахмед пише, че има "надеждни доказателства за това, че индустриалната цивилизация навлиза в последния етап на реорганизация на своя адаптивен цикъл", които могат да бъдат "извлечени от емпирични данни в основните сектори на материалното производство".

Индустрията на изкопаемите горива е изправена пред упадък поради различни фактори, които дават възможност за появата на нови "резклащащи индустрията" технологии за възобновяема енергия, като например слънчеви фотоволтаици, вятърни турбини и съхранение на енергия в батерии. Всички тези технологии бележат значителен спад на разходите и "се възприемат с нарастващи темпове".

Предвижда се слънчевата, вятърната и батерийната енергия да доминират и трансформират световната енергийна система през следващите две десетилетия. В същото време производството на храни, транспортът и изкуственият интелект ще претърпят подобен напредък и промени, като ще се развият клетъчното земеделие, електромобилите и компютърната обработка.

Взети заедно и ако бъдат внимателно проектирани, тези нови възможности биха могли да създадат нови форми на свръхизобилие, които да защитават Земята и нейните системи.

Макар тези прогнози да изглеждат положителни, Ахмед предупреждава, че все още има значителна възможност за регресия с катастрофални последици.

Той твърди, че засилването на авторитарната политика - като например предстоящото президентство на Доналд Тръмп, както и реакционните усилия за защита на изкопаемите горива - може да застраши цивилизацията.

Тъй като се появяват нови технологии, които нарушават съществуващия ред, те все пак са разпределени и децентрализирани по начин, който не може да бъде управляван от старите централизирани индустриални йерархии. Това все повече води до разширяване на пропастта между това, което Ахмед нарича "индустриална операционна система" - стария ред - и нововъзникващата система. Това води до големи политически и културни сътресения в целия свят и може да предизвика възход на авторитаризма, което да предотврати прехода към нов жизнен цикъл.

"Появява се невероятен нов обем от възможности, в който човечеството би могло да си осигури свръхдоза енергия, транспорт, храна и знания, без да вреди на Земята. Това може да бъде следващият гигантски скок в човешката еволюция", обяснява Ахмед.

"Но ако не успеем да се развием истински като хора, като пренастроим начина, по който управляваме тези нововъзникващи възможности отговорно и в полза на всички, те могат да се окажат нашата гибел. Вместо да се развиваме, ние ще се върнем назад - ако не и да се сринем. Нарастването на авторитарните и крайно десните правителства по света увеличава този сериозен риск от колапс. Бъдещата администрация на Доналд Тръмп, с нейния ангажимент за издигане на изкопаемите горива, като същевременно унищожава чистата енергия - както и с фокуса ѝ върху централизирането на властта по етнонационалистически линии - може да ни попречи да преминем успешно през фазата на промяна към следващия етап от човешката еволюция."

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Истории
  • Досиета
  • Ту парц: Еволюционен скок или авторитарен колапс - какво е бъдещето на цивилизацията ни?