Автор:Антония Георгиева
Какво се случва, когато религията и философията се сблъскат с науката? Едно много добро психологическо проучване.
Още от средата на 70-те когнитивната психоложка Елън Лангър (Ellen Langer), професор по психология в Харвард, започва наблюденията си върху съзнанието на хората и неговата способност да рефлектира върху здравословното състояние на тялото. Тя започва своите проучвания в тази сфера, когато забелязва възрастни хора значително да подобряват здравословното си състояние само чрез силата на умовете си. Представяйки си се като по-млади, те наистина са се чувствали и държали по този начин.
Идеята за съзнателното състояние на ума, в което сетивата се изострят и човек може да достигне до прозрения за света, се свързва с будизма. Така нараченото състояние “mindfulness” е един от основните начини за следване на пътя към просветлението, или “Благородния осмократен път”. Това състояние на ума може да се постигне при медитация, когато съзнанието е фокусирано върху едно действие или стимул, като например определен шум, част от тялото, или ритъма на дишане. Също така, твърди Елън Лангър, тъкмо в това се крие и важното разграничение между “mindfulness” и просто състоянието на повишено внимание, както след добро наспиване или след чаша силно кафе.
През последното десетилетие се наблюдава подем от емпирични открития и наблюдения в областта, които доказват положителната взаимовръзка между достигането на това състояние на ума чрез медитация или други практики и цялостното състояние на ума и организма. Физическите отражения върху мозъка се изразяват в по-здрави връзки, което от своя страна подобрява паметта, контрола и способността за себеоценка.
Други изследвания в областта разглеждат полезните ефекти на практикуването на “mindfulness” по отношение на един от най-честите психологически проблеми на съвременното общество – стресът. Неоспоримят факт е следният: дори и с кратка медитация всеки ден способностите на ума се подобряват, ставаме по-концентрирани и продуктивни и най-важното – не изпитваме толкова стрес и умора.
Принципите на източните религии и философии могат и да не доведат всеки до прозрение на истините на Вселената, но не може да се отрече едно: здравият дух е равнозначен и на здраво тяло.
[youtube id=“a_xEGLueiLM“ width=“667″ height=“356″]