Учени от Кеймбриджския университет са разработили първия компютърен модел, който симулира взаимодействието между различните организми на Земята и може да помогне за предсказване на бъдещето, пише New Scientist.
Проектът е кръстен на селище във Великобритания и се нарича Madinglay. Той може да покаже какво ще бъде бъдещето на планетата, ако пандите изчезнат или ако хора не бяха открили интензивното селско стопанство. Моделът се базира на идеята, че базовата структура на всички екосистеми може да се предскаже с използването на няколко универсални екологични принципа.
Традиционно при създаването на такива програми учените събират възможно най-много информация от избрана система, като гора или океан, и я включват в модела. Изследователите от Кеймбридж са избрали друг подход, създавайки математически модел, който се подчинява на някои основни закони на живота на Земята. Научният екип най-напред е симулирал физическата Земя, с континенти, океани и глобален климат, а след това я е населил с дигитални организми. Животът в Madingley е във всякакви форми – от растения до тревопасни животни и хищници, студенокръвни и топлокръвни, малки и големи. Към момента моделът не симулира определени видове, а по-скоро типовете животни.