Моят бивш приятел руснакът

| от |

Събитията в Киев и Крим разединяват украинското общество. Това се усеща особено силно в източните части на Украйна. Там споровете за политиката са способни да превърнат стари приятели и съпрузи във врагове, пише Дойче веле.

0,,17489255_303,00

Андрей и Микола не искат да кажат истинските си имена. „Кой знае какво може да ни дойде до главата“, казва единият предпазливо. Двамата 30-годишни мъже се познават от деца. Истински приятели обаче стават едва по време на следването си в източноукраинския град Кременчуг. Андрей е с руски корени, а Микола е украинец. И двамата говорят руски, както и повечето жители на 225-хилядния град на Днепър. Андрей е строителен инженер, Микола пък работи като машинист. И двамата имат семейства и се интересуват повече от риболов, отколкото от политика, само че кризата в Украйна поставя тяхното приятелство на изпитание.

Някъде в началото на март двамата излезли да изпият по една бира. Срещата им продължила няколко часа. „След това не можах да мигна цяла нощ“, казва Андрей. От разговора им станало ясно, че двамата стари приятели просто вече не се разбират.

Когато политиката скара приятелите

Андрей е убеден, че Западът направлява опозиционното движение в столицата Киев. Той гледа с подозрение и на дясноекстремистките сили като „Десен сектор“, който изигра голяма роля в сблъсъците с полицията. Според Андрей, това са „фашисти“.

Той определя нахлуването на Русия на полуостров Крим като опит на президента Путин да запази военноморската база на Черноморския флот. Ако обаче се стигне до война, Андрей нямало да се включи. Младият мъж обаче не изключва възможността да бъде принуден да участва във военни действия от правителството в Киев.

Според Микола, приятелят му Андрей е станал жертва на руската пропаганда. „В Украйна не беше извършен фашистки държавен преврат. Смяната на властта в Киев е социална революция, в която участваха всички слоеве на обществото“, изтъква той. Относно събитията на полуостров Крим Микола казва: „Владимир Путин е агресор, който си отмъщава на Украйна за това, че украинците не искат да живеят под негова команда и защото прогониха Янукович.“

Микола се е записал като доброволец в украинската армия. „Служил съм като командир на една специална част към военноморските сили. Ако има нужда от мен, отивам на фронта“, казва Микола.

За социолозите това е типичен пример за разцеплението в украинското общество. „Разделението е съществувало винаги, но сегашната криза го задълбочава още повече“, казва Людмила Шангина от Центъра за икономически и политически проучвания „Разумков.“ Най-тежко са засегнати източните и южните части на Украйна, където живеят много украинци с руски корени. Обществото е разделено на две. „Едните са разочаровани от действията на Русия и се застъпват за сближаване с Европа срещу Москва. А другите категорично държат за Русия“, казва експертката. Докъде обаче може да доведе това разделение? Това никой не знае.

Шангина е твърдо убедена, че чрез телевизията Русия води информационна война срещу Украйна. „Ние, украинците подценихме тази война и затова я загубихме“, казва тя. В действителния живот това означава, че много украинци в източната част на страната се страхуват от украинците от западната част на Украйна, които бяха двигателната сила на опозиционното движение на Майдан. Руската телевизия, чиито програми се гледат от много източноукраинци, етикетира западноукраинците като „националисти“, „нацисти“ и „фашисти“. Людмила Шангина смята, че страхът от десните популисти е преувеличен, но дискусията около тях трябва да продължи.

„Извънредно емоционално положение“

Когато Андрей и Микола говорят за украинската криза, никой не се вслушва в аргументите на другия. И двамата са разочаровани. Според Людмила Шангина обаче това е съвсем типично за кризисни ситуации, в които емоциите вземат връх. Експертката обяснява този феномен с факта, че украинците от над три месеца се намират в „емоционално извънредно положение“. „Първо дойде революцията в Киев, след това отцепването на Крим. Хората просто нямат време да осъзнаят случващото се“, казва тя.

Андрей се намира в още по-тежко положение. Той преживява разцеплението в обществото не само в разговорите с приятеля си Микола, но и в семейството си. Неговата съпруга е от Западна Украйна. „Възнамерявах да емигрирам в Русия, но жена ми е против“, признава той. И за да няма семейни драми, двамата са решили повече да не говорят за политика.

 
 
Коментарите са изключени за Моят бивш приятел руснакът