Автор : Лола Монтескьо (http://chuime.bg)
Всеки път около 3-и март тази дискусия припламва и после отново бива забравяна, погасена от вълни от народно възмущение и обвинения, че се посяга на най-святото. На БЪЛГАРЩИНАТА! Колчем някой се опита да постави под съмнение значението на Руско-турската война за благото на страната ни, и настава суматоха.
Но все пак – какво наистина е за нас датата 3 март, освен извор на неприятности и смачкано самочувствие?
На тази дата една империя официално разгромява друга империя. Със страничния ефект или, както е модерно да се казва с колатералните щети – освобождаването на българи и разни други славяни и християни от османците.
Султанът се оттегля, на негово място идва императорът. Ето какви са и резултатите от това:
1. Султанът си отива, идва императорът. Превръща България в своя губерния и й назначава губернатор. По на Запад му казват на това колония, но нейсе.
2. Санстефанският договор дава на Русия стратегическа доминация над Балканите, именно чрез създаването на „благодарна“ България. Доминация, от която и днес още не можем да се отървем и която ни дели от прогреса в останалата Европа вече векове наред.
3. Именно благодарение на този договор, според който, за да се балансират силите на влияние на Австро-Унгария се дават Босна и Новопазарския санджак, духовете на Балканите се размътват за десетилетия наред. Следва още по-несъобразения с хората по нашите земи Берлински договор и налице е Балканското буре с барут! То предизвиква пет войни в рамките на около 50 години! А, не, разпадането на Югославия и кланетата там също са отзвук от тези договори. Значи 7-8 войни за малко повече от век!
4. След оттеглянето на руската армия от земите ни през 1879 г., у нас всички важни постове се заемат от руски офицери. Те ръководели армията и вътрешното министерство. Бащицата Русия задължава България да купи независимостта си, задължавайки я да построи скъпата и ненужна на българите, но важна за руския имперски интерес жп линия Русе – София. И – колко познато – да я превърне в приоритет пред изграждането на Ориент експрес, който свързва България със Запада. Тези сбъркани връзки затрудняват икономическия и духовния обмен с Европа и до ден днешен.
5. След обявяването на обединението между Княжество България и Източна Румелия, Русия за една нощ изтегля всичките си офицери от страната и оставя армията обезглавена и страната отворена за нападение. Англия и Австрия обаче разбират загубата на руския император и топло приветстват съединението. Така българите успяват сами да създадат днешната си държава и това историческо събитие заслужава много повече да бъде честван като национален празник, отколкото обявяването ни за руска губерния.