Истини и лъжи за ЕС

| от |

Александър Андреев, Дойче веле

В този коментар няма нито веднъж да се каже, че ЕС е осигурил мир на Европа. Няма да прочетете и нито една лоша дума за Путин или Русия. Но ще си припомните някои истини, които определени хора се опитват да преиначат.

Flags of member states of the European Parliament fly at half mast

В навечерието на изборите за Европарламент над ЕС се е спуснала рехавата мъгла на евродосадата. Евросъюзът излъчва скука и безидейност, кандидатите за шеф на Еврокомисията са приличат като две капки вода, Брюксел се е откъснал от 500-те си милиона поданици, а на всичко отгоре изобщо не знае какво да прави с Украйна и с новата политика на Путин. Така горе-долу звучи отегченото предизборно мърморене в част от медиите и в социалните мрежи. А върху това мърморене избуява жилавият плевел на антиевропеизма. От Найджъл Фарадж и Марин льо Пен, през Герт Вилдерс и Виктор Орбан, та чак до доморасли геополитици като Волен Сидеров – популистите от целия континент залъгват избирателите с приказки от ХIХ-ти век за романтичната виталност на националната държава, на която „онези от Брюксел”, съседите, мигрантите, извънземните и всички либерали ѝ изпивали силиците.

„Глупостите“ на ЕС

Изброените политици и още неколцина техни съидейници може би си вярват, но това не променя факта, че лъжат избирателите. Просто защото нито една от държавите в ЕС не може сама да оцелее в суровата глобална действителност. Да не говорим, че без ЕС хората (особено пък българите) ще бъдат доста по-бедни. И много по-беззащитни – геополитически (Украйна!), финансовополитически (банките!), енергийнополитически (руският газ!).

Тези политици имат все пак едно решително предимство в сравнение с Барозу, Ромпой, Юнкер или Шулц: те правят впечатление на пълнокръвни личности, продават се много по-добре, защото са предизвикателни, ръбати, агресивни и нашепват на избирателите онова, което всеки иска да чуе. А много хора, включително и сред просветените европейци, обичат да им се посочва виновник. Кой е крив за лошия ми хал? Разбира се, че не съм аз самият. Разбира се, че не е моята обична татковина. Едва ли ще да е и икономическата криза. То е ясно – крив е Брюксел, който изправя краставиците, дава равни прави на жените и хомосексуалните и изобщо се занимава с някакви пълни глупости, които нарича правова държава, ред, демокрация, човешки и граждански права.

Но хайде да видим как точно Брюксел изпива силиците на народите и какъв е този корсет, който им нахлузва. Доказано е, че прословутата брюкселска администрация струва на данъкоплатците по-малко, отколкото плащат виенчани или мюнхенчани за своите чиновници. Доказано е, че равнището на корупцията в ЕС в пъти отстъпва на това в националните държави. Да, срещу ЕС често се вади аргументът „свръхрегулация“. Но и този довод само хвърля прах в очите на избирателите. Защото, първо, голяма част от европейските директиви всъщност са взети от националните законодателства на страните-членки. И второ – защото тези директиви най-вече облекчават живота на 500-те милиона европейци и на предприемачите. Типичен пример са свалените цени на роуминга при мобилните комуникации.

Предимствата на скучния политик

Лично аз предпочитам да живея в едно общо пространство, където действат ясни и човешки правила, пък нека политиците да са скучни и безцветни. От политиците очаквам не харизма, а да управляват добре и в интерес на хората. Не случайно германците вече три пъти избират Меркел, за която също се казва, че няма никаква харизма, но с упорство и без суета си върши работата. Кандидатите за шеф на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и Мартин Шулц заемат сходни позиции – и толкова по-добре. Защото това означава, че и двамата са наясно какво е добре за европейците – и искат да го постигнат. Пък нека са скучни и безцветни – в миналото Европа достатъчно е патила от харизматични лидери.

Евросъюзът нямал демократична легитимация, казвате? Ами като няма – вървете да гласувате, за да го легитимирате!

 
 
Коментарите са изключени за Истини и лъжи за ЕС