Това не са марсиански пейзажи, а гледка от повърхностните солени пластове около вулкана Далол в Етиопия.
Наистина, ако сте пътешественици и искате да видите въпросния вулкан Далол, трябва да извършите един истински подвиг в предвижването. Да, няма майтап. И това е така, защото местността се намира в Северна Етиопия, а там пътища изобщо липсват. За да зърнете тези красиви солници и преливащи от ярки цветове кристали, може само да опитате изкачване с каруца или да ползвате магарешка тяга. И то – само по един единствен тесен и прашен път, който е прокаран от колите и караваните превозващи солените шарени парчета кристали. Освен това, наблизо няма обитаеми селца или градове в доста голям радиус.
Това е в пустинята Данакил в Етиопия, на ниво 48 метра под морското равнище. Това е и най-необичайния вулкан в света. Учените обясняват гледката така:
„след изригването на вулкана през 1926 година (впрочем вулкана оттогава не е проявявал никаква активност) около кратера се е сформирало голямо плато с киселинно езеро. Характерните бял, жълт и червен цвят не са нищо друго освен резултат от оцветяването на йоните на сярата и калийните соли. Към тази космическа картина през годините са се добавили и малките кратери от постоянните изхвърляния на газове, последствия на които са образуваните вторични калцирани отверстия (фумароли) приличащи на огромни яйца.“
От небето обаче може да видите и другите цветове на шарените солни кристали. Всички те са се образували от отмиване на долните слоеве на почвата, след като на повърхноста е бликнала геотермалната гореща вода. Етиопците къртят и откарват цели плочи от повърхноста на тази земна кора за обработка за готварска сол. Карат ги в цивилизацията през единствения път, който споменах по-горе.