Информационните и комуникационните технологии, инфраструктурата и автомобилният сектор са областите, в които бизнесът от Великобритания може да намери сериозни перспективи за развитие на партньорства в България. Това стана ясно на британско-български бизнес форум, който беше открит от президента Росен Плевнелиев в Лондон, с участието на около 60 представители на бизнеса от двете страни.
Секторът на информационните и комуникационните технологии има силни основи в България и в региона, посочи президентът Росен Плевнелиев. През последните шест години ИТ-браншът е един от двигателите на българската икономика със средногодишен 10-процентен ръст, а страната ни е регионален център в областта на високите технологии. „Българските компании днес са по-амбициозни, по-уверени и активно търсят партньорства“, подчерта президентът.
Инфраструктурата е друга перспективна област на сътрудничество с британския бизнес. „В нашия регион има силен натиск върху политиците да работят за повече свързаност и интеграция“, коментира държавният глава, който даде за пример 1.5 млн. българи, които всяка година почиват в Гърция и повече от милион румънски туристи годишно в България. „Хората в Югоизточна Европа вече не вярват в „балканизацията“, а гледат на региона като на място на мир и просперитет“, каза Росен Плевнелиев.
Президентът постави акцент и върху потенциала на сътрудничеството в автомобилния сектор. Според него, развитието на бранша у нас показва перспективите пред подизпълнителите, които проектират и работят като доверени партньори на големи световни марки. Президентът отбеляза, че почти всички фирми от сектора в България имат изследователско-развойни отдели, което, заедно с талантливите български специалисти, създава много възможности за бъдещи партньорства.
Обединеното кралство е четвъртият най-голям инвеститор в България с 2.5 млрд. евро за периода 2006-2012 година. Това е 6% от общия размер на преките чуждестранни инвестиции у нас за същия период, които достигат 40 млрд. евро, предимно в пътна и ж.п. инфраструктура, мултимодален транспорт, екология.
Днес британският бизнес може да бъде част от икономическата промяна в България и в региона на Югоизточна Европа, която, според президента Росен Плевнелиев, поставя страната ни в средата на един от успешно развиващите се региони в света.
Във втория ден от официалното си посещение във Великобритания президентът Росен Плевнелиев ще има разговори с държавния секретар по външните работи Уилям Хейг и с министъра на професионалните умения и предприемачеството Матю Ханкок.
В качеството си на патрон на „Международната награда на херцога на Единбург“-България президентът ще се срещне с председателя на Борда на директорите и с членовете на Управителния съвет на Фондация „Международна награда на херцога на Единбург“. Росен Плевнелиев ще бъде на посещение и в училище в Лондон, където ще се срещне с млади хора, участници в програмата на Международната награда.
Президентът Росен Плевнелиев разговаря с Нейно величество Елизабет Втора – кралица на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия. Аудиенцията се състоя в Бъкингамския дворец в Лондон, където българският държавен глава беше приет с почести.
Президентът определи аудиенцията като „вдъхновяваща среща с един визионер“. Росен Плевнелиев припомни визитите на принц Чарлз в България и срещата им през 2012 година, на принц Едуард и на принцеса Софи през 2013 г., а до седмици на посещение у нас ще бъде Херцогът на Кент.
„Тези контакти затвърждават трайния ангажимент на британското кралско семейство към приятелска България. В тази посока беше и основното послание на Нейно величество“, заяви президентът след аудиенцията.