Лидерите на Китай ще се съберат този уикенд за Третия пленум на ЦК на ККП и фокусът на тази среща ще бъдат икономическите реформи. Очаква се да се стартират инициативи по отварянето на пазара, а също така и да се вземат мерки срещу растящите нива на корупция, проблемите с околната среда и множеството социални въпроси. А ето какви са нагласите на обществото според последното изследване на Pew Research Center.
Инфлацията – Растящите цени са считани за много голям проблем от 59% от китайците. 53% от тях смятат, че именно това е проблемът, с който първо трябва да се справи правителството, докато 26% са на мнение, че справянето с растящото неравенството в страната е по-належащо. Инфлацията е достигнала 3.1% през Септември тази година.
Корупцията – Малко над половината от анкетираните (53%) смятат, че корупцията е много голям проблем. Скорошното фиаско с падналия лидер на Чунцин, Бо Силай, и множеството случаи на злоупотреба със служебно положение сред висшите членове на ККП правят проблемът още по-наболял. Голяма част от лидерите на Китай използват своето влияние в големите държавни компании за собствено облагодетелстване. 35% от целия бизнес в Китай и 43% от БВП се дължат на големите държавни компании.
Неравенство на доходите – Малко над 50% са на мнение, че растящата пропаст между богатите и бедните, добре развитите източни и бедните западни райони, са голям проблем. По-рано тази година китайската страна обнови своя Gini коефициент на 0.474 (коефициент за измерване на неравенството, в който 1 представлява пълно неравенство, а 0 пълно равенство на доходите). През 2008 година коефициентът беше достигнал до рекордните 0.491.
Околната среда – Все повече и повече китайци са притеснени от нарастващото замърсяване на въздуха в големите градове в Китай. Високите нива на замърсяване доведоха до тоталното блокиране на Харбин в края на Октомври. Едва 36% са смятали замърсяването за основен проблем през 2012, но този процент е скочил до 47% тази година.
Социални въпроси – Етническото напрежение също расте в навечерието на Третия пленум. Атентатите в Пекин и Тайюен свидетелстват за нарастване на социалните проблеми. Чуждите партньори на Китай също са критични към начина, по който се третират основните човешки права. Свободата на словото и религията също е поставена под въпрос.