МВФ: Гърция се нуждае от 50 милиарда евро

| от |

Гърция се нуждае от 50 милиарда евро през следващите три години, включително 36 милиарда евро от кредиторите от ЕС, за да стабилизира финансите си, дори и в рамките на съществуващите планове на кредиторите, сочат изчисленията на МВФ, предаде БГНЕС.

В нов доклад за финансовите нужди на Гърция, МВФ също така намалява перспективите за икономически растеж на страната за тази година до нула процента от 2,5%, прогнозирани през април.

Прогнозата за растеж е направена преди Гърция да прекъсне преговорите с кредиторите миналия уикенд и да нареди капиталов контрол и затваряне на банките, се посочва в документа.

Новият предварителен анализ на МВФ за устойчивостта на гръцкия дълг сочи, че промяната в гръцката политика от началото на 2015 г., приблизително от началото на управлението на лявата партия СИРИЗА, е довела до значително увеличаване на финансовите нужди на Гърция.

Съществуващите предложения от гръцката страна и кредиторите от ЕС не са насочени към тези нужди, подчертават от МВФ.

„Гърция е изправена пред значително по-голяма финансова нужда, отколкото си мислехме преди една година“, заяви високопоставен представител на МВФ.

Сред основните нужди на Гърция е кредиторите да увеличат падежа на съществуващите спасителни заеми на 40 години от предходните 20 години.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас призова гърците към „национално единство“ и обеща, че на следващия ден след референдума в неделя страната „ще бъде единна“, предаде АФП.

На следващия ден след референдума ние всички ще бъдем единни, за да се опитаме да преодолеем временните трудности, които преживява страната, посочи Ципрас след среща с министъра на отбраната и лидер на партия „Независими гърци“ Панос Каменос. Призивът беше отправен три дни преди референдума, отнасящ се до новите мерки за икономии.

Днес депутат от дясната партия „Незивисими гърци“, партньор на СИРИЗА в коалиционното правителство, беше изключен от групата заради обявена подкрепа за гласуване с „да“ на референдума, съобщи БТА.

Депутатът Костас Дамаволитис се изказа публично тази сутрин срещу гласуване с „не“ на референдума, за което призовава правителството. Депутатът е бил изключен от 13-членната парламентарна група на своята партия по решение на председателя на „Независими гърци“ Панос Каменос, според съобщение на пресслужбата на партията.

Финансовият министър Янис Варуфакис заяви по-рано днес, че е напълно възможно правителството да подаде оставка, ако гърците гласуват с „да“ в неделя. Самият той не очаква да остане финансов министър при положителен вот.

Междувременно френският президент Франсоа Оланд предупреди, че Европа ще навлезе в „непозната“ територия, ако Гърция гласува с „не“ на предложенията. Пред репортери по време на пътуването си за Бенин, който е първата стъпка от обиколката му в Африка, Оланд посочи, че всичко вече е в ръцете на гърците.

Отрицателният вот на референдума в Гърция няма да засили позицията на Атина в преговорите с кредиторите и ще постави страната и Европа в много трудно положение. Това заяви председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум пред комисия в холандския парламент, цитиран от Ройтерс. Той допълни, че въпросът, на който ще отговарят гърците, се отнася до вече невалидни документи, тъй като спасителната програма за Гърция вече е изтекла. Дейселблум, който е и министър на финансите на Холандия, заяви още, че голямото мнозинство от гърците искат да останат в еврозоната и че референдумът ще покаже дали са готови да приемат необходимите мерки за икономии.

 
 
Коментарите са изключени за МВФ: Гърция се нуждае от 50 милиарда евро