След което се изброяват 10 твърдения на Путин по време на пресконференцията му на 4 март и фактите, които той пренебрегва или изопачава:
1.Според Путин граждански отбранителни групи, а не руски военни, са завзели сгради и военни съоръжения в Крим. Според САЩ обаче членове на руските служби за сигурност са в сърцето на добре организираните антиукраински сили в Крим.
2. Според държавния глава на Русия действията им са в унисон с договора от 1997 г. между Украйна и Русия. Според САЩ споразумението от 1997 г. изисква Русия да уважава украинската териториална цялост. Руските военни действия очевидно ги нарушават.
3. Путин изтъкна, че опозицията в Киев не е изпълнила споразумение от 21 февруари с експрезидента Виктор Янукович. Според Държавния департамент на САЩ основният проблем тук е, че Янукович е избягал, оставяйки съмнения за корупция.
4.Путин смята, че украинското правителство е нелегитимно, а Янукович е легитимен водач. САЩ припомнят, че Путин е признал, че „Янукович няма политическо бъдеще“, а новото правителство е било одобрено от Радата с мнозинство от над 82%.
5. Държавният глава на Русия: В Украйна има хуманитарна криза. САЩ: Няма такава.
6.Путин: Руснаци са под заплаха. САЩ: Освен руската преса и държавната телевизия, няма други достоверни съобщения за това, че руснаците са под заплаха.
7. Президентът на Русия: Базите ни са под заплаха. САЩ: Украинските бази в Крим са под заплаха заради руските военни действия.
8. Путин: Има посегателства на църкви и синагоги в Южна и Източна Украйна. САЩ отричат.
9. Президентът на Русия: Киев се опитва да дестабилизира Крим. Държавният департамент на САЩ: Украинското правителство действа сдържано и диалогично.
10. Путин: Радата е под влиянието на екстремисти или терористи. САЩ: Няма индикации, че украинското правителство ще следва дискримиращи политики, напротив.
Русия: Цитираните от Държавния департамент факти са цинизъм
Пусната от Държавния департамент на САЩ справка-опровержение на фактите, посочени от руския президент Владимир Путин по време на пресконференцията от 4 март, посветена на ситуацията в Украйна, „поразява не толкова с примитивното изопачаване на реалността, колкото с цинизма и неприкритите си „двойни стандарти“.
Това заяви говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич.
„Няма да слизаме до полемика с нискокачествена пропаганда. Само ще кажем: за пореден път имаме работа с неприемливото високомерие и претенции за истината като последна инстанция. САЩ нямат и не могат да имат моралното право да поучават по повод на спазването на международните норми и уважението на суверенитета на другите страни. В тази връзка, как стоят нещата с интервенцията в Ирак, която е резултат на изфабрикувани факти?“, попита Лукашевич.
Той припомни и други американски военни интервенции, извършени далеч от границите на САЩ при отсъствието на реална заплаха за сигурността на Вашингтон, предаде БГНЕС.
„Очевидно е, че във Вашингтон както и преди не са в състояние адекватно да възприемат развитието на събитията…Не могат да се примирят, че нещата невинаги се получават така както искат и да диктуват волята си в привичния за тях доскорошен стил на „непогрешими съдии“, които имат последната дума. Нервите им не издържаха, но това не е основание да прехвърляме проблема от болната глава на здравата“, завърши Лукашевич.