България победи Люксембург

Григор Димитров и Димитър Кутровски донесоха решителен трети успех за България в двубоя с Люксембург, с който националният ни отбор си осигури крайната победа и за първи път от 2005-а година насам се класира за последния трети кръг от втора Евро-африканска зона на Купа „Дейвис“.

Българското дуо се наложи с 6-3 6-4 6-4 над Жил Кремер и Майк Шийдвейлер и по този начин обезсмисли изхода на последните два мача на сингъл в неделя, които според предварителните заявки щяха да бъдат Димитров – Настаси и Кузманов – Кремер, но капитаните на двата отбора по всяка вероятност ще дадат възможност за изява на останалите играчи.

Следващият двубой на България ще се проведе в периода 18-20 септември, когато ще се изправим срещу победителя от срещата между Босна и Херцеговина и Унгария в директен сблъсък за изкачване в първа Евро-африканска зона на Купа „Дейвис“.

Днешният мач на двойки започна с леко предимство за сервиращите, които печелеха без особени затруднения собствените си подавания, а първата възможност за пробив дойде едва в осмия гейм. Тогава Димитров и Кутровски си осигуриха аванс от 0-40 на ретур, реализираха втория си брейкпойнт и след това не сгрешиха, сервирайки за откриващата част.

Българското дуо дори увеличи серията си до пет поредни гейма, след като отново спечели подаването на Кремер и Шийдвейлер и набързо поведе с 2-0 във втората част. Малко по-късно представителите на домакините получиха шанс за рибрейк, но Григор и Димитър не само измъкнаха гейма си, но след това отново пробиха и авансът им набъбна до 5-1. Кремер и Шийдвейлер все пак съумяха да върнат единия пробив, но това бе всичко, до което успяха да достигнат и българите затвориха сета с 6-4.

Третата част отново започна с ранен пробив за Димитров и Кутровски, които си осигуриха аванс от 3-1 и дори имаха шанс за още един брейк, но не успяха да се възползват от него. Нататък двамата просто запазиха преднината си до края и напълно заслужено се поздравиха с победата след час и 53 минути игра.