Не ни е страх достатъчно: Ядрените оръжия и ужасите, които могат да създадат

| от |

Въпреки популярността на игри като поредицата Fallout или сериали като „The 100“, разбирането сред населението на Обединеното кралство и САЩ за заплахите, породени от ядрените оръжия и последващата „ядрена зима“, е опасно оскъдно.

Според ново проучване, публикувано от Центъра за изследване на екзистенциалните рискове на Университета в Кеймбридж, обществената оценка на дългосрочните и катастрофални последици от всяка размяна на ядрени оръжия е най-ниската от времето на Студената война.

Ядрената зима е резултат от размяната на атаки с ядрени оръжия от две или повече държави. Всяка бойна глава ще създаде огнена буря и ще изпрати огромни количества сажди, отломки и прах в атмосферата, които от своя страна ще блокират слънцето за десетилетия. Така температурите ще паднат по целия свят, дори под 0 на много места, което ще доведе до масова загуба на реколтата и съответно всемирен глад.

После имаме радиоактивността. Всичките сажди и отломки, и прах, изхвърлени в атмосферата, ще са радиоактивни поради експлозията и следователно биха били опасни и до голяма степен смъртоносни за животните и хората по целия свят.

Проучването е проведено онлайн на 25 януари 2023 г. и моли 3000 участници да преценят какво мислят, че знаят за „ядрената зима“ и дали знанията им произлизат от съвременните медии и академични изследвания или от вярванията, поддържани през 80-те години.

Резултатите показват, че повечето хора знаят за ядрената зима от по-стари вярвания от времето на Студената война.

Anti-nuclear weapons protest, UK 1980

Протест срещу ядрените оръжия, Великобритания, 1980 г

Проучването също така представя на участниците измислени медийни сведения от близкото бъдеще, в които Русия е използвала ядрени оръжия срещу Украйна или обратното, за да измери апетита за отмъщение на Запада. Така учените установяват, че в случай на руска ядрена атака срещу Украйна, по-малко от един на всеки 5 души, анкетирани както в САЩ, така и в Обединеното кралство, одобрява ядрено отмъщение, като мъжете са по-склонни от жените да подкрепят тази мярка.

Някои от участниците в проучването също виждат инфографики, които демонстрират последствията от ядрената зима, както са предвидени в проучване в Nature Food през август 2022 г., което изчислява, че всъщност… над 5 милиарда души ще умрат от война между САЩ и Русия. На половината участници от всяка изследвана страна са показани инфографиките, преди да прочетат измислените новини за ядрени атаки, докато другата половина, контролната група, само чете новините, без да знае реалните възможни последици.

Резултатите показват, че подкрепата за ядрено отмъщение всъщност е по-ниска сред участниците, които са видели инфографиката – 16% по-ниска в САЩ и 13% в Обединеното кралство. Проучването установява също, че този ефект е по-изразен сред поддръжниците на настоящите правителства на двете страни, като подкрепата за отмъщението е с 36% по-ниска сред демократите в САЩ и 33% по-ниска сред британските консерватори.

В изявление Пол Инграм, старши изследовател, работил по проучването, обяснява колко обезпокоителни са тези резултати. „Идеите за ядрена зима са предимно от старата културна памет“, казва той, „сякаш става въпрос за някакво историческо събитие, а не за ужасяващ съвременен риск“.

„Разбира се, че е тревожно да се мисли за мащабни катастрофи, но решенията ни трябва да се съобразят с всички потенциални последствия, за да минимизираме риска за самите себе си“, добавя той.

Destruction of Russian tanks by Ukrainian troops in Mariupol (4)

Продължаващата война в Украйна поставя заплахата от ядрен конфликт пред ново поколение хора и повдига дълбоки въпроси за начините, по които държавите реагират на глобалните рискове. Всъщност на 24 януари 2023 г. часовникът на Страшния съд – метафоричното и символично представяне на това колко близо е светът до предизвикана от човека глобална катастрофа – беше настроен на 90 секунди преди полунощ. Това е най-близкото до полунощ време от създаването му през 1947 г.

И все пак, проучване в журнала Risk Analysis твърди, че ще има малки групи от оцелели на планетата, дори след най-лошата катастрофа. Според това изследване островни нации като Австралия, Нова Зеландия, Исландия, Соломоновите острови и Вануату биха имали най-голям шанс да успеят да произведат системно храна за поддържане на човешкото съществуване.

 
 
Коментарите са изключени за Не ни е страх достатъчно: Ядрените оръжия и ужасите, които могат да създадат

Повече информация Виж всички