В търсене на бактерии под повърхността на Марс

| от |

Търсенето на микроби на Марс не е особено лесно занимание. На първо място трябва да се изпратят специални роботизирани машини, които да се справят с не толкова дружелюбната обстановка. За да се създаде възможно най-добрата обстановка за тренировки, повечето учени избират локации, където е трудно да се намери жив организъм. Не е изненада, че такива места на родната планета са изключителна рядкост.

През февруари 2019 г. учените публикуват своето първо изследване относно възможната микробиология на Марс, а за целта правят най-различни тестове в екстремните условия в пустинята Атакама в Чили.

Причината да изберат тази локация е, че там условията наистина са възможно най-недружелюбни за живи организми и това е най-доброто място за тестване на машините, които ще трябва да доказват теории. През 2020 г. НАСА и Европейската космическа агенция решават да направят първите си тестове на Червената планета и дори събират информация за климата, имат информация за скалните проби и много други.

Оказва се, че пустинята Атакама е нещо като пустинята, която най-много се доближава до климата на Марс. Това е изключително сух регион и през цялата година никога не пада и капка дъжд. Поради височината и по-сериозните и разрушителни ултравиолетови лъчи, обстановката не може да се смята за възможно най-приятелската.

Стивън Пойтинг е водач на експедицията и остава категоричен, че ако машините се справят в Атакама, могат да се справят навсякъде. Пустинята се радва на живот под формата на бактерии, но ако там може да се копае на ръка, на Марс това ще е почти невъзможно. Точно по тази причина се разработват роботи, които да могат да взимат проби. Машината за анализ също се намира в сърцевината на робота и може да изпраща резултати, което е повече от добра новина. Проблемът е, че търсенето на такива ще е като издирването на игла в купа сено.

В Атакама са открити бактерии, които виреят съвсем спокойно в една по-солена и алкална среда. Намират се в една особена дълбочина – поне 80 сантиметра и могат да се похвалят с метаболизъм, захранван от метан.

Това е добра новина за онези, които очакват, че ще открият нещо подобно и на Марс. Метанът наистина е наблюдаван в редица точки на Марс, следователно не е трудно да се допусне подобно присъствие на бактерии. На нашата планета има различни геологични процеси, които позволяват генериране на метан и с тях идват и микроби, които могат да използват блатния газ като енергия.

С откритието на метан на Марс, учените допускат, че е възможно да има активна биология под земята. Следователно и следващите машини, които ще са изпратени на Червената планета, трябва да са способни да копаят и да събират проби.

Откриването на живот на Марс, дори и в толкова ниско ниво, може да се смята за едно от най-важните открития. Разбира се, това изследване предстои да се случи и докато е ясно, че човек не може да оцелее самостоятелно в Атакама, пустинята има едно други особено качество, там могат да се наблюдават съзвездия в пълната им красота.

Какво още можем да знаем? Приема се, че ако има такива, то може да се допусне, че животът на родната ни планета е бил подобен на този на Марс. Допуска се, че по някаква мистична причина точно тази форма на живот е достигнала до Земята.

 
 
Коментарите са изключени за В търсене на бактерии под повърхността на Марс

Повече информация Виж всички