Мачу Пикчу всъщност не се казва така

| от |

Едно от съвременните чудеса на света може да е получило грешно име още при преоткриването му от американски изследовател в началото на 20 век. Един от най-емблематичните туристически обекти на планетата, Мачу Пикчу е представен на вниманието на света от Хайръм Бингам през 1911 г. Сега нови изследвания показват обаче, че той може малко да се е пообъркал, когато е обявил името на древния град на инките.

Peru Machu Picchu Sunrise

Изгрев над Уайна Пикчу

Сгушен високо над река Урубамба в перуанските Анди, този археологически скъпоценен камък се намира на тясна седловина между два планински върха. По-големият от тях достига до около 3000 метра над морското равнище и е известен като Мачу Пикчу, докато по-малкият – който достига 2700 метра над морското равнище – се нарича Уайна Пикчу.

Според ново проучване, публикувано в Ñawpa Pacha: Journal of the Institute of Andean Studies, известното селище първоначално е било кръстено на по-късия връх и следователно е било известно на древните коренни жители на региона като Уайна Пикчу.

Авторите на изследването стигат до това заключение, след като преразглеждат бележките на Хайръм Бингам, както и местните карти, създадени през 19 и началото на 20 век, както и още по-старите документи, създадени от испанските колониални владетели стотици години по-рано. По този начин те успяват да разгадаят мистерията на оригиналното име на мястотот и да разкажат отново историята за това как Бингам погрешно идентифицира своето откритие.

Hiram Bingham III in 1916

Хайръм Бингам

Например, изследователите отбелязват, че атлас на Перу, съставен от човек на име Карлос Б. Сиснерос през 1904 г. – 7 години преди експедицията на Бингам – включва град, наречен „Уайна-Пичу“ в планините над река Урубамба. Поглеждайки още по-назад във времето, авторите откриват, че това име е запазено в текстове, написани от собственици на испански асиенди малко след като конкистадорите поемат контрола над региона.

Един такъв документ, написан през 1588 г., разказва как местните жители на близката долина Вилкабамба възнамеряват да се върнат в древното селище „Вайна Пикчу“, където планирали да изоставят католицизма и да възобновят практикуването на родната си религия. Междувременно втори разказ от 1714 г. споменава древен град на инките с името „Гуайна Пичу“.

Река Урубамба

По времето, когато Бингам тръгва да търси руините обаче, мястото отдавна е забравено, което го кара да го опише като „град на инките, чието име е изгубено в сенките на миналото“. Въпреки това, неговите полеви бележки разкриват, че подпрефектът на Урубамба му е казал, че мястото, което търси, наистина се казва Хуайна Пикчу.

Объркването обаче започва с човек на име Мелчор Артеага, който живее близо до руините от преди Колумбия и действа като водач на Бингам през 1911 г. След като води изследователя до града, Артеага обяснява, че мястото е известно като „Мачу Пикчу“, но това по-късно е оспорено от Игнасио Феро, чийто баща притежава земята, на която се намира обектът, който казва на Бингам, че старият град всъщност се нарича Уайна Пикчу.

Според авторите на изследването, решението на Бингам да използва името Мачу Пикчу се основава на „първоначално недоразумение… което се повтаря безкритично през миналия век“. Те също така отбелязват, че „не се споменава никъде за град на инките, наречен Мачу Пикчу, преди новините за откритието на Бингам да избухнат в целия свят през 1912 г.“

Въз основа на тези открития те заключават, че „градът на инките първоначално се е наричал Пикчу или по-вероятно Уайна Пикчу и че името Мачу Пикчу се свързва с руините през 1911 г. с публикациите на Бингам.“

 
 
Коментарите са изключени за Мачу Пикчу всъщност не се казва така

Повече информация Виж всички