Кърт Вонегът и Втората световна война, която оформи перото му

| от |

Кърт Вонегът е един от най-обичаните и влиятелни автори на 20 век. Въпреки че винаги е бил остроумен и хитър, ужасните му преживявания по време на Втората световна война помагат за формирането на писателя, в който ще се превърне. Ето как неговият опит от Втората световна война оформи бъдещата му работа.

Kurt Vonnegut - High School Yearbook

Вонегът като тийнейджър

Училище

Вонегът е отгледан в относително добра среда. Баща му и дядо му по бащина линия са видни архитекти в Индианаполис. Семейство Вонегът обаче е ударено от сухия режим и Голямата депресия и изпитва финансови затруднения. Въпреки трудностите обаче, Кърт е много добър ученик и успява да се запише в престижния университет Корнел.

Проницателното остроумие на бъдещия автор е видно още от началото и той пише за училищния вестник. Интересното е, че една от неговите статии е за пацифизма, нещо, което Вонегът силно подкрепя. Работата му във вестника обаче го вкарва и в неприятности, след като публикува сатирична статия. Тя заедно със слабите му оценки го изхвърлят от Корпуса за подготовка на офицери от запаса, което го спира от военна служба.

Но след като е отхвърлен от КПОЗ, Вонегът сам се записва в армията, вместо да бъде призован.

Kurt-Vonnegut-US-Army-portrait

Вонегът в униформа

Първи дни в армията

След като постъпва в армията, Вонегът преминава основното си обучение във Форт Браг. Първоначално той влезе в програмата за специализирано обучение на армията и се учи как да стреля и поддържа гаубици. Програмата обаче е отменена, тъй като армията се нуждае от повече мъже в чужбина, и Вонегът е поставен в пехотен батальон, който действа от Индиана.

Новата база на бъдещия автор е толкова близо до дома, че той спи там през уикендите. В един от тези уикенди обаче Кърт намира майка си Едит мъртва от предозиране със сънотворни. А три месеца след смъртта й той е изпратен в Европа.

American 290th Infantry Regiment infantrymen fighting in snow during the Battle of the Bulge

Американски войници в очакване на атака, Арденската офанзива

Дрезден

През декември 1944 г. се бие в Арденската офанзива и по време на ангажимента е пленен от германската армия и отведен в град Дрезден. Не след дълго съюзническите сили ще започнат бомбардировка над германския град, но бъдещият автор оцелява при обстрела, като се скрива в подземно хранилище за месо.

По-късно той ще каже за това, което му предстои:

Всеки ден влизахме в града и ровехме в мазета и убежища, за да извадим труповете, като санитарна мярка. Когато влизахме в тях, един типичен подслон, обикновено мазе, изглеждаше като трамвай, пълен с хора, които едновременно са получили сърдечна недостатъчност. Просто хора, седнали на столовете си, всичките мъртви. Огнената буря е невероятно нещо. Не се среща в природата. Захранва се от торнадото, което се появяват в средата й и няма в нея не остава нищо, което да диша. Извадихме мъртвите. Те бяха натоварени на вагони и откарани в паркове – големи открити площи в града, които не бяха пълни с развалини. Германците запалиха погребални клади, на които изгориха телата, за да не миришат и да не разпространяват болести. Под земята бяха скрити 130 000 трупа. Беше като ужасно сложен лов на великденски яйца. Отивахме на работа през кордони от немски войници. Цивилните не успяха да видят какво правим. След няколко дни градът започна да мирише и беше измислен нов подход. Необходимостта е майка на креативността. Ние щяхме да влезем при умрелите, да съберем ценностите им без да се опитваме да ги идентифицираме и да ги предадем на охраната. След това войниците идват с огнехвъргачка, застават на вратата и кремират хората вътре. Изваждаме златото и бижутата и след това изгаряме всички вътре.

Краят на войната

Не дълго след бомбардировките съветите поемат контрола над Дрезден и Вонегът и другите пленници са изоставени от германските войници. Той скоро се озовава в лагер за репатриране на военнопленници в Льо Хавър, Франция. След завръщането си в Съединените щати, Вонегът работи във Форт Райли, Канзас, където пише документи за освобождаване от служба. Той е награден и с Пурпурното сърце за участието си във войната. В своя автентичен стил Вонегът казва за честта: „Аз самият бях награден с второто най-ниско отличие на моята страна, Пурпурно сърце за измръзване.“

Памет

Опитът на Вонегът със сигурност оказва влияние върху бъдещото му творчество. Той се бори като писател в продължение на много години след войната, докато през 1969 г. не излиза „Кланица 5“. Главният герой на книгата, Били Пилгрим, е на същата възраст като писателя и оцелява след бомбардировките в Дрезден. Книгата го превърна в литературна звезда и прави Вонегът известен.

 
 
Коментарите са изключени за Кърт Вонегът и Втората световна война, която оформи перото му

Повече информация Виж всички