Котките и лисиците убиват по 2,6 милиарда животни годишно в Австралия

| от |

Котките и лисиците са инвазивни и доминиращи хищници в Австралия, които затриват цели популации от дребни животни и дори излавят някои до изчезване. И сега ново проучване, публикувано в Diversity and Distributions, ни показва колко много животни убиват всяка година.

Изследователите откриват, че котките и лисиците унищожават 697 милиона влечуги, 510 милиона птици и 1,4 милиарда малки животни годишно в Австралия. Общо около 2,6 милиарда принесени и местни малки животни са убити само от тези два хищника. Само лисиците убиват около 300 милиона местни животни.

„Този ​​огромен брой смъртни случаи е една от основните причини биоразнообразието в Австралия да търпи значителен спад“, пишат авторите в статия в The Conversation. „Котките и лисиците, например, изиграват голяма роля в повечето от общо 34 изчезнали видове бозайници в Австралия, включително пустинно плъховидно кенгуру (Caloprymnus campestris), което бързо намалява като бройка, след като лисиците достигнаха техния регион.“

Caloprymnus

Пустинно плъховидно кенгуру

Изследователите също така картографират колко и къде живеят тези животни в Австралия, като откриват, че приблизително 1,7 милиона лисици живеят на континента и покриват около 80% от него. Дивите и домашните котки пък са около 6,6 милиона и покриват около 99,9%, според проучването.

Лисиците са склонни да ядат по-голяма плячка и имат по-голямо влияние върху кенгурута, валаби и потору. Котките, от друга страна, ядат по-големи количества по-малки животни, убивайки около пет пъти повече влечуги, два пъти и половина повече птици и два пъти повече бозайници от лисиците, според The ​​Conversation.

„Те имат различни предпочитания за размери, които се припокриват частично и горките гадинки в средата ги грози двойна опасност“, казва съавторът на изследването Сара Лег, еколог на дивата природа в Австралийския национален университет, на Ник Килвърт от Australian Broadcasting Corporation (ABC).

Potorous tridactylus being curious

Потору

Лисиците са пуснати в дивата природа във Виктория през 1845 г. за спортен лов, според The ​​Conversation. Популацията им обаче хвръква до небето след въвеждането и на зайците през 19 век, които продължават да увеличават броя на лисиците и днес. Колонизаторите също така донасят котки на континента.

Въпреки че няма едно универсално решение за контрол на популацията на котки и лисици, поддържането на домашните котки далеч от дивата природа е един подход, казва екологът Джон Рид от Университета в Аделаида, който не е участвал в това проучване, пред ABC.

„Контрола върху домашните котки е огромен проблем“, продължава той. „Държането им на затворено помага за предотвратяване на пагубните въздействия върху околната среда и здравето и ги спира да правят повече диви котки.“

Според авторите това е първото изследване, което определя количествено въздействието на лисиците върху дивата природа в Австралия.

„Вече имахме добра информация за въздействието на котките върху други видове. Това изследване обаче ни даде по-ясна картина за въздействието на двата вида на национално ниво и в различни и по-отдалечени среди“, казва в изявление водещият автор Алисън Стобо-Уилсън, еколог в университета Чарлз Дарвин.

Macropus rufogriseus rufogriseus Bruny

Валаби

Авторите заключават, че страната се нуждае от по-добър контрол на котките и лисиците, както и от по-добра защита и възстановяване на местообитанията за местните животни.

„Австралия трябва драстично да увеличи контрола и на двата хищника, за да даде на местната дива природа шанс за борба и да помогне за предотвратяване изчезването на още видове“, пишат те в The Conversation.

 
 
Коментарите са изключени за Котките и лисиците убиват по 2,6 милиарда животни годишно в Австралия

Повече информация Виж всички