Как да постигнем новогодишните си цели по-лесно

| от |

Изследванията показват, че около половината от всички възрастни си поставят новогодишни цели. По-малко от 10% обаче успяват да работят по тях за повече от няколко месеца.

Не е тайна колко лесно хората можем да завием към лошите навици и защо при опит да се откажем от тези навици е лесно отново да попаднем в капана им. Решенията обикновено идват под формата на промени в начина ни на живот, но една промяна на поведение, което е станало редовно, системно и обичайно (дори и да не е проблематично), може да бъде трудно осъществима.

Най-често срещаните цели са: отслабване, повече упражнения, отказване от пушенето и спестяване на пари.

Основната причина, поради която хората не се придържат към целите си, е, че си поставят твърде много или че са нереалистични за постигане. Те също могат да бъдат жертви на т. нар. „синдром на фалшивата надежда“, който се характеризира с нереалистичните очаквания относно вероятната скорост, количество, лекота и последствия от промяна на поведението.

За някои хора е необходимо нещо радикално, за да променят начина си на живот. Например, някаква медицинска диагноза, за да се откажат от алкохола или кофеина, или пък бременност, за да се откажат от пушенето.

За да променим ежедневното си поведение, трябва също да променим мисленето си. Но съществуват изпитани начини, които могат да помогнат на хората да се придържат към новогодишните си цели – ето няколко от по-силните:

Реализъм

Човек трябва да започне, като си постави цели, които може да постигне и които са практични.

Ако искате да намалите приема на алкохол, защото сте склонни да пиете всеки ден, не изпадайте веднага в радикален сух режим. Опитайте се да спрете алкохола през ден или пийте веднъж на всеки три дни. Освен това разграждането на дългосрочната цел на по-малки и по-управляеми краткосрочни цели може да бъде полезно и по-възнаграждаващо. Същият принцип може да се приложи за упражнения или по-здравословно хранене.

Едно по едно

Един от най-лесните и кратки пътища към провала е да имате твърде много цели. Ако искате да сте във форма и по-здрави, работете само по едно нещо и след това по друго. Откажете се от пиенето. Откажете пушенето. Отидете на фитнес. Хранете се по-здравословно. Но не ги правете всички наведнъж! Просто изберете едно и направете всичко възможно да го изпълните. След като това стане, можете вече да се ориентирате към второто, чак после третото и така.

Бъди умни…

Всеки, който е работил нещо, свързано с поставяне и постигнае на цели, знае, че те трябва да бъдат конкретни, измерими, постижими, реалистични и с краен срок. С новогодишните ни цели не е по-различно. Намаляването на употребата на алкохол е възхитителна цел, но не е SMART – тоест, конкретнa, измеримa, постижимa, реалистичнa и с краен срок (SMART от английски език – умен; в този случай се използва като съкращение на Specific, Measurable, Achievable, Realistic and Time-bound). Пиенето на не повече от такова и такова количество алкохол през ден в продължение на един месец вече е SMART цел. Свързването на резолюцията с конкретика също може да бъде мотивиращо, например да намалите размера на дрехите си или да махнете еди-колко си сантиметра от талията до следващата лятна ваканция.

Кажете на някого

Да кажете на семейството и приятелите си, че имате новогодишна цел, която наистина искате да спазите, би подействало както като мотиватор, така и като предпазител. Защото ако наистина искате да намалите пушенето или пиенето, истинските ви приятели няма да ви изкушават, а ще ви помогнат да успеете. Не се страхувайте да поискате помощ и подкрепа от хората около вас.

Направете си групичка

Пътят да промените навиците си сами може да бъде труден. Ако и партньорът ви пуши, пие и се храни нездравословно, наистина ще е трудно за единия да промени поведението си, докато другият все още е ангажиран със същите стари лоши навици. Като имате една и съща цел обаче, като например, да минете на диета, шансовете ви за успех ще се подобрят значително.

Amanda Françozo At The Runner Sports-5

Промяната на поведението или на някакъв аспекти от него не трябва да се ограничава до началото на Новата година. Може да е по всяко време.

Приемете неуспехите като част от процеса. Неизбежно е, когато се опитвате да се откажете от нещо (алкохол, цигари, нездравословна храна), да няма пропуски и залитания. Не трябва да се чувствате виновни, че се поддавате на желанията си, но трябва активно да приемете, че това е част от учебния процес. Лошите навици са се вкоренявали в поведението ни с години, така че няма бързи решения при извършването на големи промени в начина ни на живот. Това може да са клишета, но ние се учим от грешките си и всеки ден е нов ден – и можете да започнете всеки ден отначало. Клишетата са клишета с причина.

Ако смятате, че всичко това звучи като твърде много работа и че изначално не си струва да си поставяте цели за новата година, имайте предвид, че хората, които си поставят, са 10 пъти по-склонни да ги постигнат от тези, които не си.

 
 
Коментарите са изключени за Как да постигнем новогодишните си цели по-лесно

Повече информация Виж всички