Най-голямото пиле в света има и друго най-голямо нещо

| от |

 

Очите на щраусите са наистина големи – диаметърът им е около 5 см, което ги прави около пет пъти по-големи от човешкото око. А дизайн им е такъв, че лещата и роговицата да допринасят еднакво за общата оптична мощност.

Интересно е, че анализът на щраусовите очи разкрива, че те всъщност са уголемени версии на очите на други птици, като обикновения скорец и бухала. Тази прилика може да е доста изненадваща на пръв поглед, като се има предвид, че очите на тези два вида птици изглеждат с различни форми. Предполага се, че това може да е резултат от различното им тегло.

Например цялостната форма на окото на бухала може да е резултат от еволюцията – както по отношение на апертурата, така и по отношение на аксиалната дължина (мярката от предната до задната му част) – като то трябва да се побере в малък череп и все пак да бъде достатъчно леко за полет.

Тъй като обаче са нелетящи птици, щраусите не са ограничени от същите проблеми с теглото. Това може да има редица предимства, особено по отношение на размера на зрителното поле, което предлага на животното.

Щраусите имат монокулярно зрение – всяко око гледа поотделно – което се простира до около 155°, което пък им помага да сканират добре хоризонта за потенциални опасности. Въпреки това имат значителна сляпа зона над и зад главата си, което се дължи на начина, по който очите им са разположени в черепа, за да са предпазени от тропическото слънце.

Освен това щраусите имат бинокулярно зрение пред лицето си. Това зрително поле се простира вертикално на 80° и на ширина до около 20° – което е доста малко, но много полезно, когато търсят храна по земята. Тъй като са основно тревопасни, това означава, че трябва да могат да се фокусират върху малки обекти като листа, семена и цветя. Понякога ядат и дребни насекоми и гръбначни животни, когато им се прииска, така че това зрително поле също им помага да се насочат и към движеща се плячка.

И все пак, макар очите им да са колосални и изпъкнали, те са смешни в сравнение със скромния по размери мозък. Мозъкът на щраусите е дълъг около 59,26 мм и широк около 42,30 мм. Визуално той изглежда като топка за голф, свързана с две билярдни топки.

Все пак птиците явно са еволюирали по начин, който не изисква да имат голям мозък. Ако криенето не върши работа, птицата обикновено може просто да избяга от заплахите.

 
 
Коментарите са изключени за Най-голямото пиле в света има и друго най-голямо нещо

Повече информация Виж всички