Хипердонтия: Колко зъба са твърде много?

| от chr.bg |

Какво е общото между Фреди Меркюри, майката на Нерон и един древен български вампир? Точно така: всички те имат хипердонтия – тоест, твърде много зъби.

Но докато за хората в примера това им състояние е било по различен начин източник на срам, щастливо знамение и преимущество за яденето на местни селяни, за други може да притеснително и тревожно да имат от допълнителни зъби в устата си.

И така, какъв е проблемът с хипердонтията?

Всъщност думата идва от хипер, което означава „твърде много“, и донтия, което означава „зъби“.

В зряла възраст повечето от нас имат 32 зъба: осем предни резци, които се използват за задържане и срязване на храна; четири кучешки зъба, които се използват за разкъсване на храна на по-ядливи парчета с размерите на устата; осем премоларни, които се намират след кучешките зъби и преди моларите; и накрая 12 моларни зъба – включително четирите мъдреца – които използваме за дъвчене и смилане на храната.

Ако са повече, официално ще имате хипердонтия. Но това е по-скоро симптом, отколкото самостоятелно състояние, така че има много поводи, по които може да се прояви: може да имате „допълнителни“ зъби, които по принцип изглеждат като нормални; „тръбовидни“ зъби, които приличат на тръби или бъчви; „конусовидни“ или „колчевидни“, които са си, каквото подсказва името; и сложни или комплексни одонтоми, които технически изобщо не са единични зъби – всъщност са неракови тумори, изградени от струпвания на зъбоподобна тъкан.

Допълнителните зъби се класифицират и според мястото, където се появяват: има парамоларни зъби, дистомоларни зъби и мезиодени. Първите два растат, както може би сте се досетили от имената, близо до кътниците – дистомоларите са като допълнителни кътници, които се появяват на една линия с нормалния набор, докато парамоларите са по-малко възпитани и се появяват отпред или отзад, или където им хрумне.

Междувременно мезиоденсите растат зад или около резците – най-често между двата предни зъба. Това е най-често срещаният вид излишен зъб, въпреки че това не е много: нито един от трите вида не се среща повече от 1-2%.

С други думи, явлението е доста рядко срещано – и за много хора то може да не оказва чак такова влияние в ежедневието им: в крайна сметка е необходим само един допълнителен зъб в устата, за да се каже, че имате хипердонтия.

Понякога обаче нещата могат да станат крайни.

„Чернокожо момиче на възраст 11 години и 8 месеца дойде за консултация; рентгенографията показа 81 зъба: 18 млечни, 32 постоянни и 31 свръхбройни“ – съобщава един медицински случай от 2011 г. Това са всички млечни зъби с изключение на два, всички постоянни зъби плюс почти цял втори набор.

Хипердонтията може да се прояви с цял допълнителен ред зъби. // 100amomille / Wikimedia Center I h.0

Но още по-странното е, че тези 31 допълнителни зъба са открити случайно. Първоначално момичето отива на зъболекар само за отстраняване на някои фрагменти от корени, останали след падането на няколко бебешки зъба. Рентгенография обаче разкрива истинските габаритеи на ситуацията. Която остава скрита до този момент, защото…

Отново, хипердонтията не е самостоятелно състояние. Да се питаме какво я причинява, е все едно да питаме какво причинява главоболието – зависи.

„Изглежда, че тя е свързана с няколко наследствени състояния“, отбелязват от сайта Healthline, включително синдром на Гарднър, клейдокраниална дисплазия, синдром на Елерс-Данлос, болест на Фабри и др. Тези състояния не са свързани с някакъв общ знаменател – първите две са редки генетични нарушения; последните две са наследствени състояния.

И това далеч не е изчерпателен списък на потенциалните причини и не е необичайно случаите да озадачават зъболекарите и здравните работници, които ги откриват. Също така понякога никога няма да научите причината за допълнителните си зъби, просто защото не се налага да я знаете: „В някои случаи хипердонтията не причинява никакви усложнения“, посочват от Кливландската клиника, и „не всеки се нуждае от лечение“.

В тези случаи понякога НСПВС (нестероидно противовъзпалително средство) може да ви свърши прекрасна работа. „Но ако допълнителните ви зъби пречат на оралното ви здраве или на дъвкателната ви функция, вашият зъболекар може да препоръча отстраняването им.“

Това може да бъде процедура, която да промени живота ви: хипердонтията може да бъде болезнена поради теснотата челюстта; може да причини различни наранявания; може дори да попречи на редовните ви зъби да поникнат както трябва; може да затрудни или да направи невъзможно правилното миене на зъбите и използването на конец, което може да доведе до проблеми в бъдеще – а за много хора го има и естетическият момент.

Като се имат предвид известните причини за хипердонтията няма реален мотив да се смята, че тя може да е по-често срещана сега, отколкото преди.

Но в по-дългосрочен план се случва нещо, което наподобява хипердонтията: въпреки че нормалният брой зъби е 32, все по-често дори и той става твърде голям.

„Ричард Клайн, палеонтологът от Станфорд и световен експерт по човешките фосили, ми каза: „Никога не съм виждал череп на ловец-събирач с криви зъби“, – разказва биологът и еволюционист Пол Ерлих в Станфордския доклад през 2018 г.

Днес обаче брекетите и свръхнапрежението са в изобилие – и това е така, защото челюстите ни просто са много по-малки, отколкото са били преди. И ето какво: те се свиват по-бързо, отколкото би трябвало.

„Изследванията на черепи отпреди само няколкостотин години в сравнение с днешните показват, че човешките челюсти все още се смаляват“, казва Ерлих.

Но добрата новина е, че проблемът поне отчасти е екологичен, казва Ерлих – така че с интервенции като даване на твърда храна на децата и правилно дъвчене, както и избягване на оставянето на челюстта отпусната, може да се предотврати поне част от проблема.

„Това е епидемия, която причинява много разходи – зъболекари, брекети – а и болка“, предупреждава Ерлих. „Животът на много хора би могъл да се подобри, ако се съсредоточим върху превенция.“

 
 
Коментарите са изключени за Хипердонтия: Колко зъба са твърде много?

Повече информация Виж всички