Известните деца, които тръгнаха по пътя на известните си родители

| от |

Теодор Рузвелт често води най-големия си син, Теодор младши, на работа със себе си. Подобно е положението и с Джим Хенсън и сина му Брайън. И с Мария Кюри.

Сега ще разглеждаме няколко известни случая на деца, които тръгват по професионалния път на майка им или баща им, след като редовно са ги придружавали (или пък не) в офиса, лабораторията или на бойното поле.

Веспасиан и Тит

От скромно семейство Веспасиан успява да се издигне до ранга на генерал и в крайна сметка до император на Рим – титла, която заема от 69 г. до смъртта си през 79 г. Той има двама сина, но е особено близък с най-големия, Тит, който служи като префект на преторианската гвардия при баща си. Веспасиан го включва във вземането на много от своите решения като император – а след смъртта му Тит заема трона и става първият син, който наследява директно биологичния си баща като император на Рим. Сред многобройните части от наследството на баща му, които Тит затвърждава, е Колизеумът, който Веспасиан започва да строи през 70 г. и който синът му завършва година след неговата смърт.

Мери Уолстънкрафт и Мери Шели

Отгледана от баща, който я малтретира системно, Мери Уолстънкрафт намира убежище в работата си като писателка и преводачка. Тя става и известна феминистка и през 1792 г. публикува най-известното си произведение „A Vindication of the Rights of Woman“ („Отстояване правата на жената“), което предизвиква сериозни спорове заради твърдението в него, че жените заслужават образование. През 1797 г. ражда втората си дъщеря, Мери, и умира 11 дни по-късно поради усложнения. Въпреки че никога не познава майка си, Мери Уолстънкрафт Годуин – която става известна като Мери Шели, след като се омъжва за поета Пърси Бийш Шели през 1816 г. – наследява дарбата ѝ да пише и на 20-годишна възраст публикува „Франкенщайн“.

Мария Кюри и Ирен Жолио-Кюри

С три Нобелови награди общо Мария и дъщеря ѝ Ирен са учени пионери, чиято работа прави революция в разбирането ни за радиоактивността. Родена в Полша, Мария Кюри учи в престижната Сорбона в Париж и заедно със съпруга си Пиер открива елементите радий и полоний. Раждането на Ирен през 1897 г. не забавя двамата съпрузи и с времето Мария и Ирен също започват да работят в тясно сътрудничество. По време на Първата световна война майката и дъщерята управляват мобилни рентгенови апарати, които стават известни като „Малките Кюри“. Работата на Ирен надгражда изследванията на родителите ѝ и през 1935 г. тя и съпругът ѝ Фредерик получават Нобелова награда за химия за изкуствено създаване на радиоактивен елемент. И двете жени вероятно умират поради продължително излагане на радиация…

Теодор Рузвелт и Теодор Рузвелт Младши

LC-DIG-ggbain-37582

Младши

26-ият президент възпитава у най-големия си син признателност към военната история и героизма на бойното поле. Теодор Рузвелт Младши, или „Тед“, както често го наричат, доказва уменията си като майор по време на Първата световна война, където участва в няколко сражения и е ранен във Франция. След края на войната той прави политическа кариера, но в навечерието на Втората световна отново влиза в армията. Получава чин бригаден генерал и иска от командира на дивизията си да придружи войските по време на десанта в Нормандия. Така на 56-годишна възраст, придвижвайки се с помощта на бастун и с все още неоткрито сърдечно заболяване, Рузвелт Младши е сред първите войници, които стъпват на плажа Юта. След като се отклонява от планиярания курс с километър и половина, той успява все пак да организира модифицирана атака от новата позиция, като спокойно ръководи десантните части, докато вражеският огън се изсипва върху тях. Младши оцелява Десанта, но умира от сърдечен удар седмици по-късно. Той е награден посмъртно с Медал на честта, а години по-късно баща му също получава отличието посмъртно.

Зулфикар и Беназир Бхуто

Benazir bhutto 1989

Беназир Бхуто като министър-председател през 1988 г.

Зулфикар Бхуто основава Пакистанската народна партия и от 1971 до 1977 г. е първо президент на страната, а след това министър-председател. След военен преврат той е екзекутиран през 1979 г., а дъщеря му Беназир, която току-що се е завърнала у дома след като учи на Запад, е поставена под домашен арест. Тя наследява ръководството на ПНП и след години на внимателно маневриране успява да стане министър-председател с мнозинство на Пакистан през 1988 г. – първата жена министър-председател на мюсюлманска държава. Беназир Бхуто служи само две години, след което има и още един мандат през 90-те години, като през цялото време се бори с обвиненията в корупция, повдигнати от нейните опоненти. През 2007 г., тя е убита от атентатор самоубиец в Равалпинди.

Джим и Брайън Хенсън

По-младият Хенсън започва да се появява по телевизията, още когато е само на 6 години. Тогава той участва в първия епизод на „Улица Сезам“ – емблематичното предаване, за чиято популярност помага баща му, Джим Хенсън (на основната снимка най-горе). На 14-годишна възраст Брайън създава куклите, които баща му използва в „Шоуто на мъпетите“, а на 16 по-големият Хенсън го наема като кукловод в „Голямата лудория на мъпетите“ през 1981 г. Пробивът на Брайън идва през 1986 г., когато баща му го назначава за един от „кукловодите“ (и озвучител) на джуджето Хогъл в „Лабиринт“. След трагичната смърт на Джим през 1990 г. Брайън продължава да продуцира и режисира телевизионни предавания и филми, включително „Коледната песен на мъпетите“, а днес е председател на The Jim Henson Company.

 
 
Коментарите са изключени за Известните деца, които тръгнаха по пътя на известните си родители

Повече информация Виж всички