Крал Луи XIV води битка с вещици и алхимици цели 5 години

| от |

През XVII век няма монарх, който да притежава повече власт от Луи XIV. Благодарение на него се изгражда Версайския дворец, получава титлата „Кралят Слънце“ и владее една от по-богатите части на Европа, обграден от благородници и почитатели, които са готови по всяко едно време да извършат най-различни услуги. Мнозина искат да спечелят неговото внимание, както и да се докажат като верни слуги, следователно идва и голямото мазнене, на което всеки със синя кръв е способен. Не е тайна, че благородничките плащат по един малко по-различен данък, когато искат да спечелят влияние – те минават през спалнята на своя крал.

Историците и до днес признават, че мераклийките за кревата на кралската особа са легион, защото знаят, че ще получат нещо повече от полово удоволствие – влияние. Луи може да се похвали и като един от многодетните родители – той има цели 15 незаконни деца, при това само от официалната му любовница. След като кралството има средства и Луи се оказва благосклонен, мнозина решават да използват малко по-тъмните изкуства и започват да изобразяват всичко от магьосници и вещици, до не толкова чисти духовници, които правят черни ритуали.

Опитът за отравянето на краля показва, че властта се е постарала да удари всички знахари и гадатели. Обвинените във вещерство ще бъдат измъчвани за признания, мнозина ще бъдат затворени за цял живот, а около 36 души ще бъдат публично екзекутирани. Името на този съд е известно като „Аферата на отровата“. Някои от големите имена, които минават под ножа, остават завинаги във френската история.

Една такава е френската аристократка Мери-Маделин Маргарет д’Аубри с владение в Бринвилие. Дамата успява да вземе капитан Годин де Сейнт-Кроа за любовник. Не се радва много дълго време, защото баща ѝ ще го изпрати в Бастилията. Дкато е в затвора, капитанът започва да се занимава с алхимия и се превръща в майстор на отровите – поне така твърдят останалите.

След освобождението на Годин, той и неговата любима започват масовото тровене на френския двор и избират най-различни жертви. Отровите му нямат миризма или вкус, но са заличавали всеки за отрицателно време. Твърди се, че майсторът е успял да извлече арсен в затвора. Що се отнася до Мери, тя остава без баща си и двама от своите братя, които трябвало да наследят трона.

През 1675 г. Мери е обявен в убийство и бяга в Англия, а след това в Холандия и Белгия. На последната локация е арестувана. Затворена е в килия и е принудена да изпие близо 9 литра вода, преди да започне да говори – това изпитание не е толкова страшно, ако не ви карат да пиете всичката вода наведнъж.

Мери не спира да обяснява, че половината Париж се занимава с тровене и използване на алхимия. Тя подсказва на властите, че има цял скрит клан от алхимици и магьосници, които познават тъмните изкуства и готвят страшни изненади за господарите си. Изведнъж става ясно, че смъртта на всеки мистериозен аристократ има разумно обяснение. Мери разказва своето учение и започва да посочва хора, които бързо ще заемат съседните килии.

Откровенията, че никой не е защитен от употребата на отровата, започва да плаши благородници и дори краля. Луи не се чувства в безопасност и иска тази напаст да бъде премахната. Задачата за премахването на престъпния магически свят е предоставена на Габриел Николас де ла Рейн. Париж се радва на огромен брой гадатели, магьосници и самообявени чудотворци. Окултните майстори се оказват широко практикуващи и често срещани, почти на всяка улица в Париж.

Пример са жените, които най-често се оплакват от агресивен съпруг, при знахарите откриват най-различни тайни молитви, както и други магически умения, с които да прекратят тази практика. Ако молитвата не помогне, те се прибират с някои други техники и решават проблема си завинаги.

Историята на Мери ще се разнесе из цял Париж и ще покаже, че алхимиците и вещиците могат да създават най-различни отрови, с които незабелязано да решават проблемите си, както и тези на своите клиенти. Повечето са били извличани от отровни жаби и змии. С някои допълнителни процеси са способни да направят необходимата отрова и да станат едни от най-търсените.

Хората на ла Рейн започват да нападат магическите магазини и да преследват алхимиците, разглеждат внимателно всички предоставяни отвари и всичко се маркира като черна магия.

Един от първите арести на френския капитан е на гадателката Магдалена де ла Гранде, която е бия обвинена във фалшив брак с парижански адвокат, който трови и после взима парите му. Де ла Гранде е обесена, а ла Рейн е сигурен, че трябва да бъдат убити още повече вещици, които работят в Париж.

Втори враг на френската корона е Мари Босе, която има връзки с няколко квартала, както и с различните пияници, които среща на важните светски партита, на които ходи. Тя е продавала отрова на аристократите, за да разчистят своя път към повече власт. Оказва се, че адвокатът, който защитава Мари, по-късно се вижда в списъка за елиминиране – на негов опонент е продадена отрова, която трябва да прекрати творческите му успехи завинаги.

Един от най-големите удари на френските власти ще е Катерина Дешайс Монвоазин. Талантлива магьосница и отдадена християнка, тази дама служи предимно на хора с най-високи нужди. Славата ѝ е голяма и се смята за една от най-богатите вещици в Париж. Тя разполага с лечение за абсолютно всичко, включително и срещу отровите на нейните опонентки. Катерина имала и рецепта за химическо активиране на аборт, отрови за любов и отрови за смърт.

Някои историци смятат, че повечето вещици са искали да изпратят отвари за любов за краля, но лошата слава е развалила цялото удоволствие. Истината е, че след като властта се печели в спалнята на Луи XIV, то смъртта няма да бъде предпочитания изход. Повечето любовни отвари се правят от железни предмети, кръв на малки деца, испанска муха и някакви други по-специални афродизиаци.

Мъченията на вещиците в затвора дава резултат и скоро всички издават останалите, а преследването наистина се превръща в един мащабен лов на вещици, надхвърлящ дори и процесите в Сейлъм. Оказва се, че Катерина има широк спектър от клиенти, включително и братът на краля – Филип.

Една от най-страшните присъди е на Атенаис дьо Монтеспан. Тя е една от любимите любовници на краля и от него има седем деца, с което изпреварва всички останали компаньонки. Именно тя е била клиент на Катерина и с това се повдига въпроса: какво е използвала? По думите на вещицата, Атениас е купувала силни любовни отвари, за да печели вниманието на френския владетел. Вещицата твърди, че е упоявала краля, за да се печели вниманието пред останалите. Катерина казва, че не е била единствен източник на отвари, любовницата е търсила и свещеник, който се занимава с черни магии и призоваването на демони, които да премахват врагове. Атенаис е давала своето тяло за много странни и ужасяващи ритуали, които печелят влияние.

Ловът на вещици продължава почти 5 години, а по това време са заловени стотици конспиратори и вещици. На края около 36 души са обезглавени, докато много повече отиват в затвора и умират там.

Има промяна и за Луи XIV. Той се разделя с любовниците и се отдава на християнството, с което приключва всякакви отношения с жените. Не е ясно дали се е страхувал от отрова или просто осъзнава, че е изгубил влиянието си над масите.

 
 
Коментарите са изключени за Крал Луи XIV води битка с вещици и алхимици цели 5 години

Повече информация Виж всички