Делото срещу белгиец, обвинен в шофиране в нетрезво състояние, е прекратено, след като бе доказано, че той страда от синдрома на автопивоварната – рядко заболяване, при което хората произвеждат алкохол в стомаха си.
През април 2022 г. 40-годишният пациент е обвинен, след като полицията го подлага на алкохолна проба, която показва ниво на алкохол от 0,91 милиграма алкохол на литър издишан въздух, което е доста над допустимата стойност в Белгия от 0,22 милиграма на литър. Но той не е пил алкохол. Преди това през 2019 г. е бил глобен и с отнета шофьорска книжка за шофиране в нетрезво състояние, отново без да е употребявал алкохол.
Мъжът, чието име не се съобщава, не е бил наясно със своето заболяване до последния си арест. Известно още като синдром на чревната ферментация, то кара храносмилателната система да произвежда достатъчно етанол, за да ви опияни.
Червата на всички хора произвеждат малко количество алкохол, докато храносмилат захарни и нишестени храни. Но когато в организма ви присъстват определени бактерии (като Klebsiella pneumonia, Enterococcus faecium, E. faecalis и Citrobacter freundii) или дрожди (като Saccharomyces cerevisiae и S. boulardii), може да се произведе много повече етанол. През последните години са докладвани няколко случая, обикновено на много изненадани и озадачени пациенти, които са арестувани за шофиране в нетрезво състояние, след като не са пили абсолютно никакъв алкохол, а само са яли нещо като хляб или ориз.
На пациентите често се казва да избягват въглехидратите, които са жизненоважни за процеса на получаване на алкохол, докато не се подложат на някое от възможните лечения (включително трансплантация).
„Всичко, което предизвиква дисбаланс между вредните и полезните бактерии, може потенциално да засили ферментацията в червата. Антибиотиците трябва да се избягват, ако е възможно. Ако се налага курс на лечение с тях, трябва да има план за повторно тестване за ферментационни патогени и лечение, ако е необходимо“, се обяснява в преглед по темата.
„В единични и различни комбинации, контролът на въглехидратите в диетата, противогъбичната или антибиотичната терапия, общото избягване на антибиотици и пробиотиците са докладвани като успешни лечения. При пациенти с продължителни, хронични рецидиви обаче може да се наложи трансплантация на фекална микрофлора„.
Като се има предвид рядкостта на синдрома, страдащите обикновено не са наясно какво се случва и обикновено съобщават за неврологични симптоми, хронична умора, гадене и други симптоми, които по принцип се свързват с пиянство, ако преди това е приет алкохол.
След като обвиненията бяха свалени, белгиецът намаля приема на въглехидрати.