9 факта, които ще изкривят представата ви за време

| от |

Факсът е стар, колкото и „Коледна песен“

Повечето хора биха казали, че факсът е продукт на 80-те години на миналия век. Но шотландският изобретател Александър Бейн всъщност патентова първия „електрически печатащ телеграф“ още през 1843 г. Междувременно, недалеч от него, Чарлз Дикенс е зает с публикуването на „Коледна песен“. Кой би предположил, че Ебенизър Скрудж ще живее по-дълго от факса?

… А Италия е по-млада и от двете

Поне като модерна държава: Италианското обединение датира от 1861 г.

Willem de Kooning in his studio

Салвадор Дали и Вилем де Конинг почиват сравнително скоро

Трудно би било да се преподава в час по история на изкуството, без да се спомене „Постоянството на паметта“ на Салвадор Дали. Същото може да се каже и за серията „Жена“ на Вилем де Конинг. В сегашния момент тези художници изглеждат по-скоро като исторически личности, отколкото като съвременни знаменитости. Затова може би ще се изненадате да научите, че Дали умира едва през 1989 г., а де Конинг живее до 1997 г. – едва няколко месеца преди „Титаник“ да излезе по кината.

Османската империя все още съществува, когато Уолт Дисни пуска първите си анимационни филми

Осман I създава империята около 1299 г., но разцветът ѝ настъпва чак когато Сюлейман Великолепни застава начело в средата на XVI век.

Когато идва нейният край обаче, Уолт Дисни вече пуска първите си анимационни филми през 1920 г.

По време на Първата световна война османската армия се сражава с Централните сили, претърпява катастрофални загуби, а след това предава повечето от сухопътните си владения на Съюзническите сили. За точна дата на края на империята обикновено се посочва 1922 г., когато турските лидери се отказват окончателно от титлата султан.

Гилотината все още е официалният метод за екзекуция във Франция, когато излизат „Междузвездни войни“

Последната отредена от държавата екзекуция с гилотина във Франция не е била по време на „Големият терор“ в края на XVIII век, а през 1977 г. – същата година, когато феновете на научната фантастика започват масово да гледат един малък филм, наречен „Междузвездни войни“. Всъщност съоръжението остава официален метод за екзекуция в страната от Френската революция до пълното премахване на смъртното наказание през 1981 г.

Някои от живите днес гренландски акули може би са съществували преди Хенри VIII да бъде коронясан за крал на Англия

Somniosus microcephalus okeanos

В изследване от 2016 г. учените разглеждат радиовъглеродната дата на тъкан от очите на гренландски акули, за да определят възрастта им. Най-възрастната от тях – женска с дължина почти 5 метра – е оценена на 392 години, плюс-минус 120.

Да приемем, че акулата е от консервативната страна на спектъра: на 272 години. Това означава, че е родена около 1744 г., което я прави възрастна почти колкото САЩ. В противоположния край на спектъра тя би била на 512 години, с рожден ден през 1504 г., което е 5 години преди Хенри VIII да бъде коронясан за крал на Англия. Много е вероятно в момента в океана все още да плуват акули, които предхождат Съединените щати – всъщност дори всяка съвременна държава в Америка.

Някои вълнести мамути са били живи по време на строежа на пирамидите в Гиза

Ако повечето ви познания за вълнестите мамути идват от документални филми за Ледниковата епоха, лесно е да се предположи, че те са съществували в свят, в който хората все още не сме били съвсем развити.

Но не само, че всъщност сме били достатъчно развити като вид, били сме достатъчно развити социално и технологично: трите основни пирамиди в Гиза са построени някъде между 2550 и 2490 г. пр. Разбира се, повечето вълнести мамути вече били са измрели преди около 10 000 години. Но костите, намерени на сибирския остров Врангел, са само на около 3700 години. Така че някои вълнести мамути все още са били живи през 1600 г. пр. н. е. – 9 века след като египтяните са започнали строежа на пирамидите.

Клеопатра е по-близо до айфона, отколкото до строежа на пирамидите в Гиза

И когато през 2550 г. пр. н. е. се е провеждала церемонията за началото на този строителен проект, Клеопатра определено не е присъствала на нея. Най-емблематичната египетска царица ще се роди чак след 2480 години – през 69 или 70 г. пр. н. е. С други думи, тя е с около 400 години по-близо до нашата епоха, отколкото до това да гледа как се издигат пирамидите.

Ето няколко различни начина да погледнем на това в перспектива. Първо, за Клеопатра пирамидите са изглеждали приблизително толкова стари, колкото Сократ за нас. Второ, технически тя е по-близо до това да притежава айфон, отколкото до това да гледа строежа им.

Цялата човешка история (и още малко отгоре) може да се вмести между периодите, в които са съществували стегозаврите и тиранозавър рекс

Склонността ни да обединяваме големи части от историята никога не е толкова очевидна, колкото при динозаврите. Лесно е да приемем, че всички те са съществували заедно, докато прословутият метеор не ги е унищожил с един замах. Това обаче не е така.

Стегозавърът, например, е живял през късния юрски период, приблизително преди 159-144 милиона години. Т. рекс пък се появява едва в последния етап на къснокредния период, преди около 68 милиона години.

В периода между двата динозавъра може да се вмести целият ход на човешката история, включително милионите години, заети от нашите ранни предци… приблизително 12 пъти. Така че илюстрацията на популярния Т-рекс, който преследва стегозавър, би трябвало да ви се струва много анахронична…

 
 
Коментарите са изключени за 9 факта, които ще изкривят представата ви за време

Повече информация Виж всички