Защо символът на сърцето не прилича на истинското сърце

| от |

Не е напълно сигурно откъде точно произлиза символът, но авторите на едно ново проучване се опитват да разберат. И връщайки се назад в миналото, те предполагат, че може би древногръцките философи са били първите, които са я използвали, като посочват по-конкретно Аристотел.

Според холандския неврохирург и автор Пиер Винкен най-ранната илюстрация на класическия символ на сърце се появява в текст от XIII в. и може би е вдъхновена от нестандартното описание на органа от Аристотел. Други източници предполагат, че символът представлява лист от изчезнал вече вид гигантски копър, наречен силфий, който някога е растял по крайбрежието на Северна Африка и е бил използван като контрацептив от древните гърци и римляни.

Независимо от начина, по който изображението е било създадено, авторите на изследването откровено отбелязват, че „универсалният символ на сърцето не прилича на истинско човешко сърце. Никой обаче не го интересува това, тъй като употребата на символа се ограничава до изразяване на идеята за „сърцето“ в неговия метафоричен смисъл като сърцевина на емоциите, привързаността и любовта.“

По-нататък те обясняват, че символът става широко разпространен през XV и XVI в., въпреки че едва в средата на XX в. учените най-накрая осъзнават, че той всъщност може и да се основава на реалната анатомия на органа. Всъщност първите реплики на коронарната артериална система са създадени през 50-те години на ХХ в., когато в аортата на мъртви хора са инжектирани пластмаси и са получени отливки, които изненадващо „наподобяват емблематичната форма на сърцето“.

Няколко десетилетия по-късно разработването на нови техники, които включват инжектиране на контрастни багрила в коронарните артерии, за да се виждат те на ЯМР, разкрива колко точен е символът на сърцето спрямо реалния орган.

Heart with ventricles and arteries

A: Аорта B: Лява камера C: Дясна камера D: Белодробна артерия. Коронарната артерия Ramus interventricularis anterior може да се види между вентрикулите

„Чрез инжектиране едновременно на дясната и лявата коронарна артерия може да се визуализира цялото коронарно кръвообращение“, пишат изследователите. „И то показва точната форма на това, което сме свикнали да разпознаваме като „човешко сърце“.“

Ето защо тези наблюдения пораждат въпроса дали древните анатоми по някакъв начин не са прозрели този модел хиляди години преди той да бъде разкрит от съвременната наука. Спекулирайки с тази възможност, авторите на изследването си задават въпроса дали пък тези ранни учени не са изработвали подобни отливки с по-примитивни материали като гипс вместо пластмаса.

Като признават, че теорията им все още не е доказана, те все пак казват, че е и „най-правдоподобното обяснение на точното съответствие на нашите изображения със стария архетипен образ на сърцето“.

 
 
Коментарите са изключени за Защо символът на сърцето не прилича на истинското сърце

Повече информация Виж всички