Най-големите каръци в историята

| от |

Костис Мицотакис

На 22 декември 2011 г. малкото испанско селце Содето се превръща от обикновена фермерска общност във внезапно забогатял анклав благодарение на лотария на стойност 950 милиона долара. Всички жители на градчето споделят богатството. Е, всички с изключение на един човек.

Испанската лотария по Коледа, известна като El Gordo (или Дебелия), не е точно като Тотото. Правителството отпечатва няколко серии билети с числата от нула до 99 999 и ги разпространява в цялата страна. Всеки може да си купи единичен билет за 200 евро, като е обичайно след това още хора да се включват дялово към собствеността на билета, за да не се плаща пълната цена.

Всяка година местното сдружение на домакинките в Содето купува няколко от тези билети и минава през дома на всеки в малкото селце, за да продава дялове от по 5 евро от тях. По принцип това е начин за събиране на пари за градските мероприятия – хората дават по 5 евро, за да участват в играта, и по някое допълнително евро за обществените дейности на асоциацията. С повече пари се получават повече участия, а с това и по-голям дял от хипотетичната печалба. За тегленето през 2011 г., както се обяснява в статия в GQ, жена на име Кармен от асоциацията купува билети на стойност 6000 евро, всичките с числото 58268. Хората от Содето масово участвали в годишната традиция, знаейки, че вероятно всички ще загубят лотарията – но се наслаждавали на мечтата да спечелят заедно.

Тази година обаче те спечелиха! Когато номерът на селото бе изтеглен, хората заливат улиците с празненства. Глъчката събужда Костис Мицотакис, режисьор от Гърция, който първоначално се мести в плевня в покрайнините на селото, за да бъде с приятелката си. Тази връзка не се получава, но трудно може да се каже, че това е най-нещастният момент за Мицотакис в Испания. Изглежда, че асоциацията на домакинките просто е забравила да се свърже с него през тази година – което го оставя да гледа отстрани как огромната печалба в крайна сметка е се разделя между 70 домакинства. Наградите варират от 130 000 долара до няколко милиона на домакинство, в зависимост от количеството на пълните билети или частите от билети, които човек е купил.

Мицотакис обяснява пред „Ню Йорк Таймс“, че би било хубаво да участва в печалбата, но не изглежда да е обиден. Дори планира някой ден да издаде документален филм за влиянието на лотарията върху селото.

Роналд Уейн

Ronald-Wayne

През януари 2022 г. пазарната стойност на Apple за кратко достига 3 трилиона долара. Известно е, че основите на този мегаконгломерат са положени от двама Стивовци: Стив Джобс и Стив Возняк. Но е имало и трети основател на Apple, за когото вероятно не знаете – Роналд Уейн. Когато Воз и Джобс решават да създадат съвместната компания, те искат Уейн – срещу дял от 10% – да решава спорове между тях и да ръководи административните работи. В едно ранно решение, взето още преди официалното регистриране на Apple, Уейн помага на Воз да разбере колко е важно Apple да има собствени интегрални схеми. Той помага и по по-нестандартен начин – като създава първото лого на компанията.

За негово съжаление обаче, Роналд прекъсва връзките си с бъдещия световен технологичен лидер, преди той въобще да се появи – когато продава своя 10-процентен дял само след 12 дни. За тях той прибира 800 долара. В интервю за Vice през 2017 г. Уейн изглежда спокоен с решението си, като казва, че никога не е съжалявал, че е продал акциите, защото никак не е бил запален по компютрите. Той дори няма мобилен телефон, никога не е притежавал продукт на Apple и не вярва в инвестиции, свързано с долара (придържа се към златото и среброто). Може би е добре, че не предпочита парите, защото днес би имал доста над 200 млрд. долара заради ранната си инвестиция.

Рой Съливан

Вероятността да бъдете ударени от мълния не е толкова малка, колкото да бъдете ударени от метеорит, но все пак е доста мъничка. За една година вероятността е около 1 на 500 000. Вероятността да бъдете ударени два пъти wyobвъобще през целия си живот? Около 1 на 9 милиона. След седмия път обаче трябва да се запитате дали Вселената просто не си ви е харесала. Може би това е минало през главата на парк рейнджъра Рой Съливан, когато през 1977 г. е вписан в Книгата на рекордите на Гинес като човека, преживял най-много удари от мълния в историята.

Първата е през 1942 г. и коства на Рой нокътя на големия му пръст. Но му предстоят още шест думкания от небето, които ще се случат през 69-та, 70-та, 72-ра, 73-та, 76-та и 77-ма година. В крайна сметка той претърпява наранявания на рамото, глезена и гръдния си кош. Ударът през ’72 г. дори запалва косата му, а през ’73 г. е ударен отново, в резултат на което губи изобщо цялата си коса, която току-що бе успял да възстанови.

Адолф Сакс

Adolphe Sax 4a

Името на Адолф Сакс остава през годините благодарение на неговото изобретение – саксофона. Но това не е единственият музикален инструмент, на който той дава името си – той създава също саксотромба, саксхорна и сакстубата. Но друга негова претенция за слава е далеч по-абсурдна: Сакс преживява комична серия от близки срещи със смъртта.

Всичко започва, когато е още дете. Тогава малкият Адолф пада по три етажа стълби, удря си главата в камък и, както се твърди, изпада в кома. Има и случай, в който пада в запалена печка и получава изгаряния по цялото тяло, както и епизод, в който бедният Сакс едва не се удавя в река като е изваден от случаен минувач.

Сакс също няколко пъти се отравя, като в един от тези пъти сбърква отровата с мляко. Веднъж пък една керемида пада върху главата му и го поваля в безсъзнание. Изхвърлен е през цялата стая, когато в нея става вксплозия от запален барут. Тези безбройни инциденти дори карат майка му да каже: „Той е дете, обречено на нещастие, и няма да живее дълго“.

Сакс по чудо се отървава от всичките катастрофи само с няколко синини, няколко изгаряния и с репутацията на безграничен карък. И може би тази репутация щеше да е всичко, с което е известен – ако не беше фактът, че по една случайност изобретява един от най-популярните музикални инструменти на света.

 
 
Коментарите са изключени за Най-големите каръци в историята

Повече информация Виж всички