Трагичният живот на Клипи, най-ненавижданият виртуален асистент в историята

| от |

Когато голяма компания се спъне, това е важна новина. Кока-Кола, например, разгневи милиони фенове на газираните напитки, когато през 1985 г. промени рецептата си и пусна New Coke. Netflix пък не толкова отдавна се опита да отдели DVD и стрийминг услугите си в отделни структури, обърквайки милиони иначе доволни потребители.

Някъде по средата между тези гафове се намира Клипи – неофициалното име на подскачащия, „умен“ кламер, въведен от Microsoft през 1996 г. чиято цел беше да помага на хората да усъвършенстват уменията си за обработка на текст. Когато потребителите на софтуера Microsoft Office започнат да пишат писмо, като напишат например „Скъпи“, Клипи се появява неканено и предлага помощта със съдържанието на писмото…

Когато това се случи за първи път, на мнозина може да им е весело. Но с напредването на уменията им за работа с програмата Клипи не спира да дава съвети и съответно започва да става досаден. Така за нула време той успява да се превърне в обект на подигравки, присмех и неприязън.

До степен, в която, за да може Microsoft да продължи да се развива, той трябва да си тръгне.

Вината е в Боб

Kevan Atteberry at ROFLCon II

Създателят на Клипи Кеван Атебъри обсъжда своя известен герой на ROFLCon II

През 90-те години на миналия век компанията Microsoft вече е направила революция в персоналните компютри със своята операционна система Windows, с която извади навигацията от неприятните командни съобщения в DOS и я направи по-близка до приветливото оформление на компютрите Macintosh на Apple. Така Windows на практика създаде голяма част от бума на персоналните компютри.

Компанията се опита да направи още една крачка напред с Bob – операционна система, програмирана така, че да наподобява стаите на един дом. Отиването до „чековата книжка“ на бюрото, например, ще отвори финансов софтуер. Пусната през 1995 г., системата така и не се налага, като потребителите и анализаторите в бранша я обявяват за толкова целенасочено сладникава, че чак гадна.

Въпреки че Microsoft бързо се отказва от Bob, изглежда, че се спира на един от героите, които населяваха операционната система: Клипит (с „т“) – ентусиазиран кламер, който се появява на екрана, за да помага на потребителите. Според илюстратора на Клипит Кеван Атебъри Microsoft е разработва над 250 персонажа с тази цел: кламерът, който по-късно потребителите преименуват на „Клипи“ (без „т“), побеждава конкуренцията си и компанията решава да го запази за софтуера си за текстообработка през 1996 г.

Въпреки че Microsoft използва знанията на социални психолози от Станфорд за разработване на тези софтуерни асистенти, още в началото се появяват признаци, че Клипи е обречен да дразни потребителите. Фокус групите, които се запознават с героя преди да бъде пуснат, често споменават неговите очи, които намират за особено обезпокоителни.

Microsoft обаче не се вслушва в критиките им и включва кламера в Office пакета си от 1996 г. Така потребителите, които отварят празен документ, са посрещнати от веселият Клипи, който предлага съвети за всичко – от правопис до обясняване на различните функции на програмата. Но дори след като усвояват клавишните комбинации и другите команди за работа, Клипи продължава да се материализира на екрана отново и отново, и отново с едни и същи инструкции, докато човек не се измисли как да му запуши устата завинаги. (За потребителите на Office от 1997 г. това означава ръчно да променят името на папката му с програми от „Actors“ на „NoActors“.)

Неканен гост

Въпреки че Клипи получава най-много критики, той не е единственият талисман на Office, който разсейва и дразни: Геният е иконка, наподобяваща Айнщайн; Пауър Пъп е куче, което помага на потребителите да си върнат загубена информация. Но Клипи и неговата интензивна досадност се вкореняват най-добре в психиката на потребителите на Windows.

Microsoft все пак чува критиките. През 2008 г. Джеймс Фалоуз, който си спомня за времето, когато е работил в компанията, съобщава за The Atlantic, че служителите на компанията се оплакват от малкия досадник. Въпреки това Клипи си остава, като получава само малки промени в Office 2000, допкато не е автоматично изключен през 2002 г. (Microsoft дори се подиграва с враждебността на потребителите към кламера, като обявява, че са го оставили без работа и създава игра, която позволява на играчите да забият Клипи с телбод).

Но откъде идва тази вярност? Фалоуз каза, че това отчасти е свързано с произхода на Клипи – от провалилата се операционна система Bob. Този проект е бил ръководен от Мелинда Френч, която по-късно става Мелинда Френч-Гейтс, тоест съпруга на основателя на Microsoft Бил Гейтс (а още по-късно ще стане бившата съпруга на Бил Гейтс, след развода им през 2021 г.). Макар че Фалоуз бърза да отбележи, че това не е единствената причина Клипи да се задържи толкова дълго, той подчертава, че никой не е бил особено ентусиазиран и да се отърве от него.

В крайна сметка Клипи приключва работата си през 2007 г., когато се появява първата версия на Office без неговите дразнещи съвети. От сантимент към неговата своеобразна смърт,мнозина критици на Клипи създават покъртителни творби с негово участие. През 2015 г. авторът Леонард Дилейни публикува самостоятелно „Conquered by Clippy“ – еротичен разказ от 16 страници, който е или размисъл за това как технологиите ни съблазняват, или просто странна история за кламер, който се съвокуплява с човек. (Делейни е автор и на книгата „Taken by Tetris Blocks“).

И все пак това не е краят на Клипи. През 2017 г. анонимен програмист предлага екстеншън за браузъра Chrome, което позволява на Клипи да ви придружава почти навсякъде в интернет, където отидете. През 2021 г. Microsoft организира анкета в Twitter, която приканва хората да харесат туит на Клипи и ако той получи 20 000 харесвания, компанията обещава да замени емотиконката на кламер в Microsoft 365 с Клипи. Той се появи и като набор от стикери в актуализацията на Microsoft Teams през 2021 г. Подобно на оригинала, всички те са на практика безполезни.

 
 
Коментарите са изключени за Трагичният живот на Клипи, най-ненавижданият виртуален асистент в историята

Повече информация Виж всички