8 факта за мистериозната Фея на зъбките

| от |

Загубата на зъб може да бъде страшно преживяване за едно малко дете, така че не е изненадващо, че родителите в много държави по света (макар и не в България) през цялата история са създавали различни ритуали, за да отбележат това събитие.

В САЩ е популярно малчуганът да остави под възглавницата си току-що извадения млечен зъб, за да може през нощта Феята на зъбките да дойде, да го вземе и да остави парички.

Но как започва тази традиция и колко струва един зъб? Ето 8 малки факта за тази мистериозна персона.

Silvia teeth 27 may 06 email

Феята на зъбките е по-млада, отколкото предполагаме

В сравнение с другите две основни фигури в съвременната американска митология, Феята на зъбките е сравнително нова. Дядо Коледа произлиза от Свети Никола, който се появява около 280 г. сл. н. е., а Великденският заек пристига в САЩ с германски имигранти през 1700 г. Най-ранното споменаване на Феята на зъбките обаче е в колонка в чикаго Дейли Трибюн от септември 1908 г. Читателката на вестника Лилиан Браун пише, за да каже, че „Много инатливи деца ще позволят да им се извади разклатен зъб, ако знаят за Феята на зъбките. Ако след това детето вземе малкото си зъбче и го сложи под възглавницата, когато си легне тя ще дойде през нощта и ще го отнесе, а на негово място ще остави някакъв малък подарък.“ Историята е допълнително популяризирана от детската пиеса на Естер Уоткинс Арнолд от 1927 г., „Феята на зъбките“.

Отбелязването по някакъв начин на паднал млечен зъб е популярна и дългогодишна традиция

Въпреки че конкретната концепция за фея е отскоро, културите по света отбелязват изгубените млечни зъби от стотици години. През 13 век ислямският учен Ибн Аби ел-Хадид се позовава на близкоизточна традиция да се хвърля зъбчето в небето (или „към слънцето“) и да се казва молитва за по-добър зъб, който да го замести. И подобни хвърляния са обичайна практика: в Турция, Мексико и Гърция децата традиционно хвърлят млечните си зъби на покрива на къщата; в Индия, Корея, Виетнам и Филипините долните зъби се изхвърлят нагоре, но зъбите от горната челюст се изхвърлят към земята, за да насърчат новите възрастни зъби да растат прави. Традициите обаче не винаги са весели и положителни – норвежките и финландските деца са плашени с Хамаспейко, „трола на зъбите“, който ще дойде, ако не си ги мият.

Дори викингите са оценявали млечните зъби

В скандинавските еди – митове, стихове и поезия от Скандинавия от 13-ти век – пише за танд-фе („такса зъб“), малко плащане от родител на дете, когато се появи първото му зъбче. Древната поема „Гримнисмал“ („Песен за Гримнир“ или „Речите на Гримнир“) дори отбелязва, че Алфхайм, „приказният свят“ в скандинавската митология, е бил даден на техния бог Фрей като „подарък за зъбче“, когато е бил малък. Според различни източници някои викингски воини по-късно ще носят зъбите на децата си като талисмани, с вярата, че ще ги дарят с късмет и ще ги защитават в битка.

Мишока Перес

Понякога Феята е мишка

Много традиции по света са свързани с гризачи. В проучването на психиатъра и лекар Лео Канер от 1928 г. „Фолклорът на зъбите“ се споменава за деца, които предлагат изгубените си млечни зъби на мишки, плъхове, катерици или други животни, за които е известно, че имат здрави зъби. В Испания авторът Луис Колома създава Мишока Перес (Ratón Pérez) като аналог на Феята за момчето-крал Алфонсо XIII. Този персонаж все още е популярен в повечето испаноговорящи страни и днес и дори се появява в модерни маркетингови кампании на пастата Colgate. По същия начин във Франция и Белгия децата чакат Малката Мишка (La Petite Souris) и й оставят не само млечни зъби, но и хапки сирене.

Средностатистическият американски зъб в момента струва около 3,70 долара

Според годишно проучване, проведено от Visa, 32% от децата получават 1 долар за зъбче. Но 5% от децата са получили 20 или повече долара. Днес средната стойност за страната е 3,70. Не е изненадващо, че стойността на един зъб е свързана не само с нивото на семейния доход, но и с географския регион – Феята е по-щедра на североизток и по-стисната на юг и на запад. Ако и вие искате да оставите някой лев на малкия, но не знаете колко – Visa има полезен калкулатор, за да проверите какво получават западнячетата според демографската им група.

Стойността на зъба варира в зависимост от пазара

Застрахователната група Delta Dental пък следи средната сума която Феята оставя от 1998 г. насам, и сравнява резултатите с активността на фондовия пазар. Така става ясно, че през най-малко 17 от последните 20 години, тенденциите в плащанията на Феята съвпадат с движението на индекса S&P 500.

Професор от Северозападния университет е най-добрият американски експерт по Феяте на зъбите

През 70-те години на миналия век професорът от Северозападния университет Розмари Уелс осъзнава, че макар практиката да се заменят млечните зъби с пари е изключително популярна, малко се знае за произхода на Феята. Така тя се ангажира да интервюира антрополози, родители и деца; да напише поредица от статии в списания, изследващи корените на митичната дама; и да проведе национално проучване сред 2000 родители, за да научи повече за различните семейни традиции и интерпретации. Нейното увлечение по темата дори я довежда до покана в Шоуто на Опра Уинфри, където е представена като „Консултант на Феята на зъбите“.

Има и музей на Феята

Изследванията на д-р Уелс я довеждат до натрупването на значителна колекция от сувенири и през 1993 г. тя превръща своя дом на два етажа в град Диърфийлд, Илинойс, в Музей на Феята на зъбките. Той е популярно място за екскурзии на местното начално училище и съдържа произведения на изкуството, кукли, книги и други предмети с изображения на Феята в различни култури. Музеят е затворен след смъртта на д-р Уелс през 2000 г.

 
 
Коментарите са изключени за 8 факта за мистериозната Фея на зъбките

Повече информация Виж всички