Прасето за Коледа

| от |

На много места Коледата се посреща със сочни свински пържоли. В Румъния например 2 млн. домакинства гледат собствено прасе, което се коли преди Коледа – традиция, отлично позната и на българите, разказва Дойче веле.

environmental-impact-disposal-waste-large-scale-pig-production

Аромат на медени курабийки ли? Нищо подобно! В дома на румънското семейство от унгарски произход Шегеди тези дни прилича по-скоро на месарски магазин. По традиция за празниците се коли домашното прасе. 70-годишният Пишта Шегеди разказва за вековната традиция, която облекчава и семейния бюджет:

„Със съпругата ми разполагаме общо с 300 евро месечно от двете пенсии. С тези пари не можем да си позволим да си купуваме месо от магазина. Затова си произвеждаме сами. При това безпаричие човек трябва да прояви малко изобретателност, за да оцелее.“

В продължение на цяла година семейство Шегеди са угоявали домашното прасе с остатъци от храна и зеленчуци от собствената градина. В Западна Европа продукцията им щеше да получи знак за екологично качество поради пълното опозотворяване на суровините. В Румъния обаче всичко се оползотворява докрай не заради зеления печат, а по принуда, се казва в репортаж на Дойчландфунк от трансилванското градче Регин, близо до границата с Унгария.

Събитие за цялото семейство

За да присъстват на събитието са пристигнали и роднините – синове и дъщери, внуци, лели и чичовци. В Румъния този ритуал представлява истински семеен празник. Тази година прасето на Шегеди е добре угоено – кантарът показва цели 150 килограма. Докато си похапва за мезе прясно изпечена сланина, синът Жоли разказва: „Това тук си е ударен холестеролен коктейл. Лекарите ни съветват да внимаваме какво ядем, но те не могат да ни бъдат за пример – нали самите те също колят прасета!“

На село или в града, в двора на къщата или в панелния апартамент – много румънци отглеждат и колят прасе за Коледа. Два милиона животни се колят без упойка за коледните тържества. От 7 години насам Брюксел се опитва да прокара нови правила, според които животните трябва да бъдат упойвани преди да бъдат заклани. Румънските власти обаче имат сериозни затруднения да прокарат новата мярка.

Местният ветеринар Йоан Бакарау, само вдига рамене: „Предвидено беше, ветеринарната ни служба да разполага с един апарат за упойване на животните, но той се оказа прекалено скъп. Законът предвижда също специалист от кланицата да ходи от къща на къща и да упоява животните ръчно. Но и при най-добра воля от негова страна, той не би могъл да смогне да обходи всички, които колят преди празниците“.

Без прасета в центъра на града

Цифрите са повече от красноречиви: почти всяко трето румънско домакинство коли домашно гледано прасе. Само че от година на година има и все повече румънци, които се отказват от обичая – но не заради натиска от Брюксел, а заради съседите, които протестират срещу миризмите на обор и мръсотията. На тази нова тенденция реагираха и от местната управа в Регин, забранявайки отглеждането на прасета в центъра на града.

Пишта Шегеди е доволен, че домът му не се намира в центъра на градчето: „Докато можем, ще гледаме прасе, а когато стане невъзможно ще се откажем“, казва той. Междувременно домашното прасе е преработено на наденици, суджуци и пържоли. Сто процента био-месо за празниците!

 
 
Коментарите са изключени за Прасето за Коледа