Вид зелени врабчови папагали от Венецуела дават имена на децата си и те си ги разпознават до края на живота, пише в. „Дейли мейл“, цитирайки изследване на учени от университета
„Корнел“ в щата Ню Йорк.
Малките от люпилото научавали имената си още в гнездото, както и тези на своите братчета и сестричета. Гласовите сигнали на тези птици се оказали социално придобити, а не генетично
предавани на поколенията.
Изследователят Карл Бърг инсталирал камери за видеонаблюдение над 106 изкуствено конструирани гнезда на зелени папагали в ранчо във Венецуела. Екипът разменил яйцата за мътене на 12 двойки папагалчета, така че те да не бъдат отгледани от биологичните си родители. В други осем гнезда били проследени люпилата с истинските им родители.
Учените записали позивите на биологичните и приемните родители и отговорите на излюпените малки. От експериментите проличало, че папагалчетата разпознавали безпогрешно имената си, дадени от родителите, които са ги отгледали. И че тази дарба не се предава по наследство.
Няколко дни след излюпването си малките пиленца издават кратки специфични сигнали, за да се идентифицират пред другите.
Папагалчетата научавали и имената на родителите си, на братята и сестрите си и ги използват в разговори. Това се установило, след като екипът анализирал над 5000 техни общувания.
При предишни изследвания бе установено, че папагалите използват индивидуални „контактни повиквания“, чрез които съобщават своя пол и групата, към която принадлежат.