Време за градеж – времето на младите

| от |

Събота, 16:30 по БНТ1

В 125 минути екип от студенти на Университетската телевизия “Алма матер” разказва историята на българското образование . ВРЕМЕ ЗА ГРАДЕЖ е четвъртият от петте епизода, които се излъчват всяка събота от 16:30 по БНТ1. В него разказваме за най-новото в най-стария университет в България.

Автор : Камелия Петрова. Снимки : Алма матер тв

907058_10202229829416727_932401268_n

Потайностите на Университета не се изчерпват с непознатите истории от миналото. Малцина знаят с какво разполага Софийският университет „Св. Климент Охридски” днес и какво предлага не само на студентите и преподавателите си, а на много по-широк кръг от хора. Какво правят научните работници в лабораториите на Физическия факултет? С какво се занимават математиците от Факултета по математика и информатика? Какъв е резултатът от труда на биолозите в Ботаническите градини? Какво разказват филмите и предаванията на Университетската телевизия и програмите на Университетското и студентското радио на хората извън аудиториите, извън учебните студиа, извън академичната общност? Какво градят студентите и младите учени – на това е посветен четвъртият филм от поредицата “125”.

Sequence-3

Ето защо разходката ни започва от Ботаническите градини. Те не са залесена площ, предназначена единствено и само за туристически наслади, още по-малко са предназначени за забавления, дребна търговия и кулинария. Те са пространство за наука и образование, място, където се изучават биологични видове, база за студентски практики. Ботаническите градини на Университета са водещи не само в национален, но и в световен мащаб с редките си колекции от кактуси и други растителни видове. Тук чисто научната работа става видима и достъпна за всички, а с това и привлекателна за младите хора.

Медиите на Софийския университет винаги са говорили с различен глас за темите, които останалите премълчават. Университетското радио „Алма Матер Класик ФМ” поставя началото на полезната практика студентите по журналистика да работят в реално действащи медии по време на образованието си. Най-младата и вечно младата телевизия „Алма Матер” продължава същата традиция. Студентските мултикултурни филми от Франция, Великобритания и Италия, поредицата за изкуство и култура “Ателие” и предаването за наука и образование “ПроАктивно” променят българската медийна среда, като извеждат на преден план младите хора и техните проблеми. Подобна е и каузата на студентското независимо радио “Реакция”, създадено и ръководено изцяло от студентски екип.

А какво могат студентите, когато излязат от Университета? Могат да направят оптичен вълновод. Да направят разклонител. Да използват фантастични понятия за време като фентосекунда. Да разработват компютърни програми, с които да улеснят администрацията на собствения си факултет. Могат да се състезават с най-добрите в света.

Най-важното е, че могат да променят света, защото сега е тяхното време. Време за градеж.

 
 
Коментарите са изключени за Време за градеж – времето на младите