Украйна: война или сбогуване с Донбас

| от |

В неделя стана ясно, че минските преговори са стигнали до „задънена улица“. Сега положението в югоизточна Украйна едва ли може да се окачестви само като сложно. Там се води истинска война.

Украинската артилерия нанася удари направо по центъра на Донецк. Друга гореща точка на конфликта остава град Дебалцево. Правозащитната организация Amnesty International окачествява хуманитарното положение в града и съседните селища като „катастрофално“, пише „Гласът ба Русия“. Украинската армия не губи надежда за излизане от обкръжението. Хората напускат домовете си под звуците на стрелбата. За евакуиране на цивилното население е необходимо спешно примирие – минимум за три дни, за което настоява председателят на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа Ивица Дачич. Неговото заявление е публикувано на сайта на ОССЕ. Според официални лица на Донецката народна република, за евакуирането на мирните граждани пречи националната гвардия на Украйна. Хората, които все пак успяха да напуснат града, разказват, че са им стреляли в гърба.
Всеки ден на конфликта в югоизточна Украйна Киев харчи по $5-10 милиона. Тези цифри (цитирани от агенция ТАСС ) съобщи министърът на финансите на Украйна Наталия Яреско на брифинг, организиран от Атлантическия Съвет на САЩ. Тя съобщава, че през периода на кризата страната е изгубила 20% от своята икономика. Тези данни се основават върху предвоенните оценки на относителния дял на Донбас в украинската икономическа система. Що се отнася до загиналите, както каза Яреско, те са вече над 5000 души.
За положението в югоизточна Украйна президентът Петро Порошенко ще разговаря със западни лидери а Мюнхенската конференция по сигурността. Той иска да ги убеди, че преговорният процес в „минския формат“ е провален от Донецката народна република и Луганската народна република. Киев планира да моли за „женевски формат“, съгласно който към преговорите следва да се присъединят САЩ.
Междувременно, в навечерието на конференцията Германия и САЩ отказаха да дават оръжия на Украйна. Първа за това решение обяви канцлерът Ангела Меркел. Министърът на външните работи на страната Франк-Валтер Щайнмайер поясни: „Не съществува военен път за уреждане на този конфликт. Говоря това и на американските приятели, които разглеждат възможността за доставки на оръжия. Това ще доведе само до увеличаване на жертвите“. В понеделник стана известно, че правителството на САЩ е взело същото решение. Говорителят на държавния департамент Джен Псаки съобщи, че на този етап Вашингтон ще се въздържи от предоставяне на Киев на оръжия.
Властите в Киев едва ли ще успеят да уредят конфликта по въоръжен начин. Днес положението е безизходно. Вчера неочакван вариант за изход от него предложи депутатът на Върховната Рада и бивш шеф на министерството на извънредните ситуации на Украйна Виктор Балога. Той предложи в социалните мрежи провеждане на общоукраински референдум по въпроса: да се продължи ли войната в Донбас или да се даде независимост на региона. Балога написа, че в създалото се положение изборът не е голям: или цивилизовано сбогуване с Донбас, където значителна част от населението поддържа ДНР и ЛНР, или изтощителна война за дълги години. Експертите обаче се съмняват, че референдумът ще реши въпроса. Остава надеждата на здравия смисъл и преговорния процес.

 
 
Коментарите са изключени за Украйна: война или сбогуване с Донбас