Техническият университет в столицата е най-добър в 6 от общо 9-те направления, в които обичава студенти, а Медицинският университет в София е първи в 5 от 5 направления.
С по две първи места са Аграрният университет в Пловдив, Медицинският университет във Варна и Тракийският университет в Стара Загора.
Данните показват още, че близо една четвърт от завършилите висше образование у нас през последните пет години не се осигуряват в страната.
Средният осигурителен доход на завършилите е 925 лева, а безработицата сред тях е под 4 на сто. През първите пет години след завършването си по-малко от половината наети висшисти работят на позиция, за която се изисква висше образование.
Най-ниска безработица (под 1 процент) има сред завършилите медицина, фармация, стоматология и военно дело. Най-много са безработните животновъди, историци и археолози.
Най-високи са заплатите на хората, завършили информатика и компютърни науки в Софийския университет – над 3 000 лева и завършилите администрация и управление в Американския университет в Благоевград – над 2 750 лева.
Завършилите същите професионални направления, но в други висши училища, получават по-ниски доходи, като в някои случаи разликата надхвърля четири пъти.
За първи път, откакто в България съществува рейтингова система на висшите училища, броят на изучаващите педагогика е по-висок от броя на тези, които учат право.
Започват бавни процеси на преструктуриране на българското висше образование по отношение на подготвяните специалисти, твърди Георги Стойчев – ръководител на консорциума, който заедно с Министерството на образованието и науката подготви рейтингите за 2015-та година.
Най-търсеното професионално направление в българското висше образование е „Медицина“, а в него се приемат студенти с най-висок успех от дипломата за средно образование – с около и над 5,50, каза Стойчев. Той отбеляза, че това е направлението у нас с най-много чужди студенти, като в отделните университети те са от 30 до 45 процента от общия брой на студентите.