Апетитът идва с яденето: колкото по-богат е човек, толкова повече мисли за пътувания в чужбина. Така е и с китайците, които напоследък просто преоткриват света. А светът открива, що за „птица“ е китайският турист, пише Дойче веле.
Все повече китайски граждани могат да си позволят пътешествия в чужбина. По официални данни на туристическите власти в страната, през 2013 година 97 милиона китайци са пътували зад граница – с 14 милиона повече отколкото година по-рано. Прогнозата е, че през 2014 година ще бъде премината границата от 100 милиона китайски туристи.
Езиковата бариера е сред най-големите проблеми на китайските туристи. Затова и повечето от тях предпочитат груповите екскурзии с преводач, казва за Дойче Веле Жанг Жи-Жу, завеждаща сектора „Международен туризъм“ в държавната туристическа академия. Напоследък обаче все повече китайски туристи се опитват сами да организират пътуването си в чужбина: „Хората обменят опит в социалните мрежи. Вече се предлагат и много апликации за смартфони, действащи като преводач. Така човек по-лесно може да се разбере в чужбина“, казва Жи-Жу.
Задължението да си цивилизован турист
В много страни по света обаче китайските туристи се ползват със съмнителна репутация: смятат ги за прекалено шумни, държащи се арогантно, дори просташки. Китайското правителство обаче е решило да промени тази представа за нецивилизования китайски турист, който плюе по улицата, а в ресторанта вика келнера арогантно с пръст.
Наскоро беше приет специален закон с предписания за добри маниери на китайските туристи, когато са в чужбина. Той повелява, че е „задължение на всеки китайски гражданин да бъде цивилизован турист“. Законът, в сила от 1 октомври 2013 година, забранява на китайските граждани да се държат лошо, когато пътуват в чужбина, и предвижда санкции за нарушителите.
Няколко неприятни случая с китайски туристи в чужбина се превърнаха в катализатор за приемането на закона, припомня германският „Ди велт“: миналата година китайски тинейджър издълба в стената на свещен храм в египетския Луксор надпис: „Динг Джин-хао беше тук“; на международното летище в Тайван пък една китайска майка подложи вестник, за да може детето ѝ да си „свърши работата“; от самолет на голяма международна авиокомпания пък изчезнаха приборите за хранене, за които се установи, че са откраднати от група китайски туристи на борда…
Препълнените чинии с храна, оставаща неизядена, омазаните с мармалад и поляти обилно с кафе покривки са обичайна гледка в много хотели по света, посещавани от китайски групи. „Всяка сутрин предупреждавам хората от групата, да не препълват чиниите си, да не се оригват, да не плюят и да не говорят високо“, казва преводачът на туристически групи от Китай Чао Пенг.
А Волфганг Георг Арлт от Китайския институт за международен туризъм добавя, че трудно се контролират групи от по 30-40 туристи, които лесоп се набиват на очи, особено когато се държат както са свикнали у дома – говорят на висок глас, мляскат, сърбат и т.н. „Напоследък все по-често пристигат и малки групи, както и отделни туристи. Когато се държат цивилизовано даже не ги възприемат непременно като гости от Китай“, казва германският експерт.
Харчат средно по 458 евро на ден
Повечето китайски туристи нямат много време за пътешествия – те пътуват кратко, затова пък с дебели портфейли. Още преди 2 година китайците отнеха от германците титлата им на „световни шампиони по пътувания“. По данни на китайските туристически власти, през 2012 година китайските туристи са похарчили 102 милиарда долара по време на екскурзии в чужбина – с 20 % повече отколкото германските туристи.
Високите вносни мита оскъпяват много марковите стоки в Китай. Затова китайските туристи масово пазаруват когато са в чужбина. Данните на германската централа за туризъм във Франкфурт на Майн сочат, че през 2012 година всеки китайски турист в Германия е харчил средно по 458 евро на ден. Оттук и прозвището на китайските туристи, наричани още „пътуващи портфейли“.