Ново проучване, спонсорирано от „Goddard Space Flight Center” на НАСА изтъква перспективата, че глобалната индустриална цивилизация може да се разпадне в следващите десетилетия поради неустойчива експлоатация на ресурсите и все по-неравномерното разпределение на благата.
Отбелязвайки, че предупреждението за колапс е възприето като крайно, изследването се опитва да даде смисъл на историческите данни, които показват, че процесът на колапс всъщност е повтарящ се цикъл в цялата човешка история. „Случаи на тежки цивилизационни смущения, причинени от рязък срив са доста често срещани“, пише в доклада.
Изследователският проект е базиран на нова програма в НАСА, водена от приложни математици, съвместно с екип от биолози и социолози.
Според историческите данни и много напреднали цивилизации са податливи на колапс, което повдига въпроса относно устойчивостта на съвременната цивилизация. „Падането на Римската империя, Египет и Месопотамия свидетелстват, че и много напреднали и креативни цивилизации могат да бъдат едновременно крехки и нестабилни.“
С разследването на динамиката между човека и природата, проектът идентифицира най-характерните взаимнозависими фактори, които обясняват цивилизационния упадък, и които могат да помогнат за определяне на риска от срив днес, а именно населението, климата, водите, селското стопанство и енергетиката.
Изследователите изтъкват, че към състояние на колапс може да се върви, когато използването на ресурсите надделее над екологичния капацитет и когато икономическото разслоение на обществото е от богати елити и „маси”. Тези социални феномени са играли централна роля в характера на срива във всички големи цивилизации през последните пет хиляди години. И в момента, високите нива на риск са свързани пряко със свръхпотреблението на ресурси, както и с „елитите“ в индустриализираните страни.“Натрупаният излишък не се разпределя равномерно в цялото общество, а по-скоро е се поверява на един елит. Масата от населението обикновено е на или малко над нивата на издръжка“, констатират социолозите.
Проучването също така оспорва тези, които твърдят, че технологиитe ще разрешат тези предизвикателства чрез повишаване на ефективността: „Технологичната промяна може да повиши ефективността на използване на ресурсите, но тя също така има тенденция за повишаване на потреблението на глава от населението, както и на мащаба на добив на природните ресурси.”
При моделирането на редица различни сценарии, изследователите заключават, че при условия, “ тясно отразяващи реалността на света днес … ние откриваме, че колапс е трудно да се избегне.“ Един от сценариите се фокусира върху ролята на продължаващата експлоатация на ресурсите и тяхното изчерпване, което удря първо върху обикновените хора, докато елитите продължават да процъфтяват . В крайна сметка след колапса на масите идва и този на елитите. Проучването е главно на теория, но има и редица други по-емпирично фокусирани изследвания, които предупреждават, че съвкупността от хранителна, водна и енергийна кризи може да създаде „перфектната буря“, в рамките на около петнадесет години.